V prvej časti sme sa venovali (abecedne) prvým siedmym Slovákom, ktorí robili slovenskému hokeju v zámorí dobré meno, dnes sme sa zamerali na druhú sedmičku hokejistov, ktorí zanechali za sebou stopu. A rovnako, ani títo,nemali v začiatkoch na ružiach vystlané. Teda aspoň niektorí.Žigmund Pálffy (26. miesto, 1991)

rr01
Jeden z priekopníkov a budovateľov dobrého mena Slovákov v Amerike. Bilancia viac než bod na zápas je málo vídaná, no Žigo to zvládol. Aj keď je pravdou, že jeho zámorská púť skončila priskoro a viaceré zranenia mu nedovolili byť v NHL viac rokov a ešte výraznejšie sa zapísať do análov tejto súťaže.

Andrej Sekera (71. miesto, 2004)

rr02Možno sa to nezdá, no aj Andrej ma už tridsiatku na krku a viac než 500 zápasov v NHL v nohách. Nikdy nejako extra nevynikal, no je jedným z mála Slovákov, ktorí v súčasnosti majú svoje miesto na ľade v NHL isté.

Peter Šťastný (nedraftovaný)

rr03

Peter odišiel z Československa na začiatku 80-tych rokov a dokázal v NHL urobiť Slovensku poriadne dobré meno! S priemerom 1,27 bodu na zápas patrí k najlepším v histórií. Sedem krát pokoril 100-bodovú hranicu a jeho 1239 bodov neprekonal žiadny Slovák.

Jozef Štumpel (40. miesto, 1991)

rr04

Tento nitriansky rodák odišiel do zámoria so svojou slávnejšou “dvojičkou” Žigom Pálffym v roku 1991 a hoci sa to možno nezdá, za morom odohral takmer 1000 zápasov a deväťkrát prekonal solídnu päťdesiat bodovú hranicu. Medzi jeho najväčšie prednosti patrila úspešnosť na vhadzovaniach a je považovaný za jedného z najlepších slovenských centrov vôbec.

Miroslav Šatan (111. miesto, 1993)

rr05V pamäti slovenského národa bude “Šarky” navždy považovaný za kapitána a lídra zlatej generácie. K magickej stobodovej hranici sa nikdy v NHL nepriblížil, no priemer takmer bod na zápas si držal dlhé roky. Rozhodne zanechal po sebe v NHL výraznú stopu, hoci draft mu nepredpovedal zrovna svetlú budúcnosť.

Tomáš Tatar (60. miesto, 2009)

rr08Najmladší člen nášho zoznamu sa dlho nemohol do prvého tímu prebojovať, no v klube, akým je Detroit, sa tomu netreba čudovať. Napriek tomu svoj potenciál napĺňa a ako druhá voľba klubu z roku 2009 dnes patrí k ťahúňom klubu. Na svojom konte má už 148 bodov za zhodný počet gólov a prihrávok (74 + 74). Ak bude v dobrých výkonoch pokračovať, môže byť ešte dlhé roky oporou a po odchode Hossu či Gáboríka najväčšou slovenskou hokejovou hviezdou.

Ľubomír Višňovský (118. miesto, 2000)

rr07Ľubo je trošku atypický tým, že bol draftovaný až v 24 rokoch, veď väčšina hráčov má počas draftu maximálne 20 rokov. A umiestnenie v ňom mu nezaručovalo svetlú budúcnosť, no opak sa stal pravdou. Postupne sa z nenápadného obrancu vyvinul líder tímu. Patril medzi najofenzívnejších obrancov, za všetko hovorí 495 bodov v 883 zápasoch. V najlepšej sezóne zaznamenal 68 bodov! Na úspech nikdy nie je neskoro … presne to platí v jeho prípade.

Zdroj: eliteprospects.com | Foto: Facebook, nhl.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba