Draft je jedna z nasledovanejších udalostí v NHL. Každoročne sú v ňom prezentované stovky mladých hráčov nielen z USA a Kanady, ale aj z ďalších krajín. Výsledné poradie, resp. hodnotenie hráčov, je kľúčové pre kluby z hľadiska výberu hráčov do klubu, pričom každý klub si ročne draftuje osem mladých hráčov. No nie vždy sa prognózy prejavia v budúcnosti. Jedny vyhoria, iní ich predčia. Ako na tom boli  Bondra, Hossa, Demitra a ďalší naši borci?Peter Bondra (156. miesto, 1990)

r01Peter je živým príklad toho, že umiestnenie v drafte nemusí nič znamenať. Veď kto by v roku 1990 povedal, že vtedy 22-ročný Slovák, vybraný v poslednom kole draftu, bude raz obávaným kanonierom, ktorý strelí v NHL v trinástich sezónach v rade viac ako 20 gólov, dvakrát prekročí 50-gólovú métu a celkovo bude mať na konte viac ako 500 gólov? Peter je zároveň (zatiaľ) najlepším slovenským strelcom v profilige.

Pavol Demitra (227. miesto, 1993)

r02Ďalšia legenda slovenského hokeja, ktorá už žiaľ nie je medzi nami, a ktorá bola draftovaná zo smiešneho 227. miesta! Prvé sezóny mal ťažké, no od príchodu do St. Loius v roku 1997 sa stal z neho obávaný hokejista, ktorý mal geniálne myslenie. V NHL získal 768 bodov v 848 zápasoch.

Marián Gáborík (3. miesto, 2000)

r03Pravý opak predošlých hviezd. Marián je jediným Slovákom, ktorý sa umiestnil v top 3 draftu. Pred ním skončili len DiPietro a Heatley. Svoj potenciál však do bodky naplnil a v nasledujúcej sezóne sa môžme dočkať už jeho jubilejného 400. gólu, 800. bodu a taktiež 1000. zápasu v NHL.

Marián Hossa (12. miesto, 1997)

r04Jeden z matadorov a hrajúcich legiend NHL. Čoskoro bude mať v tejto lige za sebou dve desaťročia a čakáme na jeho jubilejný 500. gól. Zatiaľ ich strelil 499 a len Štyri góly ho delia od Petra Bondru. Čuch skautov v drafte bol v tomto prípade skvelý, aj keď by si možno zaslúžil byť ešte vyššie.

Zdeno Chára (56. miesto, 1996)

r05Najvyšší hokejista v histórií NHL zrejme zaujal výškou viac ako kvalitou, aj keď výber v 3. kole z 56. miesta nie je najhoršou vizitkou. Keby však vtedy vedeli, aký líder tímu z neho raz bude, určite by sa o Zdena trhali už v prvom kole!

Andrej Meszároš (23. miesto, 2004)
r06

Jeden z mála našich hokejistov, ktorý bol vybraný v prvom kole. Po Andrejovi siahla Ottawa. Od začiatku svojho pôsobenia za morom dokazuje tento urastený obranca, že sa ho oplatí mať v tíme. Nie náhodou odohral už viac než 600 zápasov.

Ladislav Nagy (177. miesto, 1997)

r07Hokejista, ktorý síce nestrávil v NHL až toľko času ako iní Slováci v tomto zozname, no napriek tomu stihol streliť viac než 100 gólov a získať 311 bodov. Jeho bodový priemer na zápas je 0,75 boda, čo je skvelé a rozhodne mal byť v drafte oveľa vyššie.

Zdroj: eliteprospect | Foto: Facebook, nhl.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba