Usadiť sa a založiť si rodinu či žiť bez záväzkov? U žien je to väčšinou jasná voľba, no muži niekedy zvažujú. Ktorá z týchto možností je normálna? Žiadna alebo každá. Slovo „normálny“ je zveličované vo vzťahu k čomukoľvek. Stačí totiž jediný nesúhlas a z normálneho sa stáva nenormálne.Mnoho ľudí robí to, čo ich bytostne rozdeľuje len preto, že je to v danom okamihu považované za normálne. Keď ste v spoločnosti nezadaných, oni prezentujú svoj status ako normálny. Keď ste v spoločnosti mužov rodinne žijúcich, robia to isté. Žiaden individuálny výpovedný charakter to však nemá, normálne je predsa to, čo je pre vás prirodzené.

Muž – samec v živočíšnej ríši

Muž je ľudský samec vyznačujúci sa pudovou potrebou rozmnožovania, rovnako ako každý iný samec v zvieracej ríši. Protestujete? Iste, človek nie je zviera. Odlišujeme sa najmä schopnosťou vyvyšovať sa nad ne. Keby sme ale občas odkukali prirodzenosť zvierat žijúcich slobodne vo voľnej prírode, mnohé by sme si uľahčili. Alebo snáď nie sme slobodní?

Pravdupovediac, bude to znieť šokujúco, ale väčšina človečenstva má v správaní podobné črty ako zviera chované v zajatí. Výsledkom sú stereotypné spôsoby, stres, agresivita, frustrácia, a samozrejme, aj neschopnosť vybrať si vhodnú partnerku.

No rozmnožovanie nie je to jediné, čo sa od samcov (či už ľudských alebo zvieracích) očakáva. Ako je to teda s partnerskými záväzkami vo zvieracej ríši?

Samotárska šelma

Rys ostrovid je najväčšou európskou mačkovitou šelmou. Pri troche šťastia a obrovskej trpezlivosti ho môžete stretnúť aj v našich lesoch, ale stáva sa to výnimočne.

Samec rysa žije samotársky život. Vytyčuje a chráni si svoje teritórium. Samicu vyhľadáva a zostáva v jej blízkosti len v dobe párenia. Vtedy často musí čeliť aj boju s inými samcami. Aj keď s mláďatami naoko vzťah neudržuje, vo svojom teritórium znesie iných samcov len ak sú z jeho krvi.

Elegantný pytač

Tučniak si podľa chuti vyberá samičku, o ktorú sa uchádza. Niektorí „spievajú“, iní nosia kamienky miesto snubných prsteňov. Potom s ňou splodí potomstvo a o to sa starajú spoločne. Samička kladie jediné vajíčko, na ktorom potom striedavo sedia a po vyliahnutí mláďaťa sa striedajú aj v jeho kŕmení.

Stáva sa, že má tučniak jedinú životnú partnerku, no nie je to pravidlom.

Young man with two women in bedroom

Ten, čo sa na nič nepýta

Hadom vo všeobecnosti rodinný život nevonia, preto nejako zvlášť netlačia na pílu. Keď je samička pripravená na párenie, zanecháva za sebou pachovú stopu, po ktorej ju samec ľahko nájde. Žiadne vysvetľovania, žiadne nežnosti, skrátka urobí, čo má a viac sa neobzerá. Nezaujímajú ho ani háďatká.

Rodený otec

Morský koník sa naopak rád predvedie. Láka svoju vyvolenú tancom. Až sa jej zapáči, pretancujú spoločne celé dni. Nakoniec dôjde k spojeniu brušiek, vtedy samica vloží samcovi do vaku vajíčka. Lenže samcovi to nestačí a láka ďalšiu vyvolenú. Takto sa to opakuje, pokiaľ nemá vak preplnený vajíčkami. O tie sa potom stará výsostne on, pokiaľ z nich nepovyskakujú malé koníky.

Podpapučník škvrnitý

Hyeny škvrnité žijú v prísnom matriarcháte a samce u nich nemajú (okrem oplodnenia) žiadnu úlohu. V dospelosti musia opustiť svorku. Paradoxne však nie sú samotárski a chcú niekam patriť, preto sa zas a znova snažia získať priazeň akejkoľvek samice a stávajú sa doslova ich tieňom. Tí, ktorí sú najvytrvalejší, majú najvyššie šance. Avšak pokiaľ je prijatý cudzou svorkou, musí samice poslúchať.

Verný ochranca

Labute žijú v páre a obaja partneri sa rovnakým dielom o vzťah starajú. Pri dvorení tancujú typický labutí tanec, pri ktorom na seba navzájom ukladajú hlavy. Spoločne si potom vybudujú hniezdo a kým samica sedí na vajíčkach, samec ju nepretržite stráži a vie byť pri tom naozaj agresívny. Labutiatka vychovávajú tiež spoločne. Odrastením mláďat sa však ich vzťah nekončí. Väčšina labutích párov spolu zostáva dlhodobo, niektoré na celý život.

Young man with two women in bedroom

Ako vidíte, aj v ríši zvierat je to rôznorodé. Niektorí samci sú obetaví, chránia partnerku aj mláďatá, iní sú sami za seba a do vzťahov sa nehrnú. Stačí im splodiť potomstvo a kašľať na alimenty. A sú aj takí, ktorým viac záleží na mláďatách ako na partnerke. Našli ste sa v niektorom?

Ani u mužov neplatí jeden meter pre všetkých. Niektorí majú vo svojej zdedenej výbave či osvojení si modelov správania z detstva potrebu založiť si rodinu a starať sa o ňu. A niektorí skrátka rozsievajú svoj genetický materiál. V ľudskej ríši však všetko príliš komplikujeme.

Nech už je váš spôsob života akýkoľvek, nikdy sa nesnažte byť takým, akým sami nechcete.

Autor: Jana Husárová