„Tento film musím vidieť!“ Napadlo mi hneď, ako som prvýkrát zazrel v kinách trailer na Únos. Zaujímam sa o históriu krajiny, o kauzy, časy, kedy Slovensko ovládalo podsvetie. Všetko sú to fascinujúce a zároveň desivé skutočnosti z našej minulosti, ktoré sa stretli v deji tohto dlho očakávaného filmu.

Film Únos bol pre mňa istým zanedbateľným spôsobom prevratný. V čom? Je to prvý film, ktorý som videl v kine s mojimi rodičmi. A nemyslím tým kino u nás v desaťtisícovom meste, oni šli normálne dobrovoľne do veľkého kina v nákupnom centre a sami ho chceli vidieť! Zvolili sme si nedeľu, kedy Únos premietali v Nitre dokopy sedemkrát a neuveríte, zohnať v nedeľu ráno tri miesta bol seriózny problém. Všetko do posledného miesta vypredané. Toto nedalo ani 50 tónov čiernobielej.

Roky, počas ktorých sa dej odohráva, som prežil ako malé dieťa a nevnímal všetky kauzy, o ktorých Únos hovorí. Mená mi boli známe, pretože v dospelosti som si čo-to prečítal a naštudoval. Ak ste časy vlády Mečiara zažili alebo aspoň okrajovo sledujete, čo sa na Slovensku dialo v rokoch 90-tych, od prvého momentu vám je jasné, kto je vo filme kto. Od predsedu cez slizkého nového šéfa tajnej služby, prezidenta, jeho syna až po Róberta. Hoci vo filme nepadajú skutočné mená, a mali by, každému divákovi je jasné, o kom je reč.

Celý dej je akýsi pochmúrny, zatienený zlom doby, nespravodlivosťou činov, skorumpovanosťou systému. Niekedy vám bude doslova zle z toho, čo vidíte a poviete si, že ste radi, že žijete v dobe, kde sa síce kradne úplne okato, ale aspoň nie takto chrapúňsky ako vtedy. A možno sa deje to isté, akurát oficiálnejšie, ktovie.

Záver filmu opisuje smrť jednej z postáv a aj keď ste film nevideli, určite viete ktorej. Smrť Róberta Remiáša. Ticho a zimomriavky. Nič iné sa v posledných minútach filmu kinom nenieslo. Nikdy som nezažil, že by počas záverečných titulkov ľudia odchádzali potichu a bez slov.

Film Únos je silný. Je skvelý. Mal by si ho pozrieť každý, koho aspoň trochu zaujíma politika alebo história nás Slovákov. Dovolím si ho označiť za jeden z najlepších slovenských filmov, aké som videl.

Foto: YouTube