U našich susedov v Českej republike vedia, ako pritiahnuť turistov! Okrem prechádzky v korunách stromov po drevenom chodníku tu môžete zblízka – priamo pod vodou – sledovať aj život v potoku. Umožní vám to sklený tunel „Živá voda“, ktorý bol vybudovaný v obci Modrá pri Velehrade.   

Pohľad do sveta sladkovodných rýb, ktorý ich predstavuje v tom najprirodzenejšom prostredí, stál 28 miliónov českých korún a väčšinu nákladov zaplatila Európska únia. Do rybníka, ktorý obteká hlavnú budovu, sa vojde 850 kubíkov vody a okolo 50 druhov veľkých rýb. Pohľad do vody umožňujú dve poschodia budovy.

tunel2

Do sladkovodného rybníka vedie tunel, ktorý leží v hĺbke tri metre a meria osem metrov. Zaujímavosťou je, že ide o najväčší sladkovodný tunel v prírode v rámci Európy. Vodu v ňom uvidíte nad sebou, po stranách i pod nohami. Cez presklenú stenu budete môcť sledovať život v potoku, vo veľkej tôni a pod hladinou mokrade. Pred vašimi očami sa budú preháňať sumce, kapry, vyze či zubáče, no objaviť sa môžu aj korytnačky bahenné, žaby alebo mloky.

Na stenách nechýbajú makety rýb v životnej veľkosti aj s popisom v Braillovom písme pre zrakovo postihnutých návštevníkov. Na druhom podzemnom poschodí cez priehľadnú akrylátovú stenu uvidíte zazimovanie rýb pod ľadom v 6-metrovej hĺbke a zároveň sa tu prostredníctvom telesteny premietajú výučbové programy, ktoré sú zamerané na ekológiu a históriu krajiny. Prízemie slúži ako výstavný priestor, kde získate informácie o všetkých druhoch rýb žijúcich v Českej republike.

tunel5

Expozíciu môžete prechádzať samostatne alebo so sprievodcom. Konajú sa tu tiež špeciálne akcie, napríklad potápačské exhibície a prednášky o potápaní či ukážky rybolovných techník. V letných mesiacoch je možnosť osviežiť sa v prírodnom kúpalisku napájanom podzemným prameňom s vysokou kvalitou vody. Vodná plocha je filtrovaná pomocou prirodzeného spoločenstva mokradí, ide teda v podstate o biobazén. Sklený tunel a celá expozícia v Modrej je skutočne úžasným divadlom, ktoré rozhodne stojí za návštevu!

tunel3tunel4tunel1

Zdroj/Foto: zivavodamodra.cz