Umelec menom Michael Rakowitz vymyslel, ako vyrobiť pre bezdomovcov teplý prístrešok s nákladmi 5 dolárov, ktorý je vyhrievaný z prebytočného tepla.Bezdomovci sa každú zimu obávajú, ako a kde ju prežiť čo najlepšie a hlavne v teple. Skrývajú sa na stavbách, v kartónoch, pri ohni či na staniciach. K dispozícii majú aj ubytovne, no často nemajú ani na zaplatenie jedného nocľahu, obávajú sa nočných výtržníkov alebo ich nevpustia kvôli požitiu alkoholu. Umelec Michael Rakowitz, ktorý momentálne pôsobí na univerzite v Chicagu, vyrobil za posledných 17 rokov viac ako 60 špeciálnych príbytkov ParaSITE, ktorých náklady nepresiahnu 5 dolárov.

Čo je to ParaSITE príbytok?

Ide o prístrešok alebo stan z priehľadného Ziploc vreca, ktoré čerpá teplo z prebytočného vzduchu ventilačných systémov budov. Toto teplo za normálnych okolností uniká do vzduchu a nie je nijak využité. Konečná podoba stanu bola vytvorená po viacerých vylepšeniach a námety čerpal Michael priamo od ich užívateľov z ulice. Pôvodne bol napríklad stan vyrábaný z čierneho igelitu, no bezdomovci si sťažovali na jeho nebezpečenstvo – potrebujú totiž vidieť, či sa k nim niekto neblíži a nechce ich napadnúť, a tak prešiel na výrobu z priesvitného materiálu. Dokáže vyrobiť napríklad aj „dvojizbáč“ s oddelenou miestnosťou pre partnerku, ak je potreba.

Nápad je to veru skvelý a veľmi ekonomický. Michael tvrdí, že s výrobou neskončil a aj túto zimu plánuje zhotoviť ďalšie teplé prístrešky. Je tak dôkazom, že skvelé nápady nemusia stáť miliardy a často stačí len zúžitkovať to, čo ostatní nepotrebujú.

parasite bezdomovci
Stan využíva teplo z ventilačného systému budovy, ktoré uniká do vzduchu.
parasite bezdomovci
Vyhrievaný stan s oknami, ktorého výroba nestojí viac ako 5 dolárov.
parasite bezdomovci
Stan musí byť priehľadný kvôli bezpečnosti.
parasite bezdomovci
Stan pre jedného. Na zákazku však vyrába aj dvojizbáče.

Zdroj: startitup.sk Foto: fastcoexist.com