Už ako malé deti sme sa učii, že slnečná sústava má deväť planét. Neskôr sme sa dozvedeli, že solárnych systémov sústav je vo vesmíre obrovské množstvo, pretože aj tá naša je len jednou z mnoha v galaxií nazývanej Mliečna dráha.

Ak by sme si nič iné o vesmíre zo školy nezapamätali, minimálne vymenovať spomínaných deväť planét by sme zvládnuť mali. Pardon, vlastne osem. Už niekoľko rokov je totižto Pluto zo zoznamu planét vyradené. Dôvod mal byť ten, že je údajne veľmi ďaleko a taktiež je príliš malé. Na základe týchto tvrdení tak bolo presunuté do zoznamu planétiek.

Teraz však vedci zvažujú novú, trochu zvláštnu skutočnosť. Ďaleko za Plutom, vo vesmírnej tme a vo vzdialenosti, kde ani pomocou moderných teleskopov nie je vidno, majú vraj okolo nášho Slnka krúžiť ďalšie minimálne dve planéty. Síce ich nikto nikdy nevidel, no vraj sú tam. Vedci k tomuto záveru dospeli pomocou rôznych náročných skúmaní a za použitia svojských metód. Trošku šialené a nespravodlivé voči Plutu, nemyslíte?

Odborníci ale dodávajú, že ich čakajú ešte náročné výskumy, po ktorých budú oveľa múdrejší a jasne upresnia všetky neúplné informácie.

Zdroj: independent.co.uk | Foto: Twitter