Časy vojenských konfliktov v Európe sú našťastie dávno preč, no spomienky po nich nezmizli. Neostávajú len v pamätiach preživších, či ich potomkov, ale aj priamo v prírode ako reálne dôkazy vtedajšej vojenskej činnosti. Pozrite, čo sa podarilo objaviť jednému chlapíkovi v Rusku!

Ten sa vybral na bažinaté územie, kde kedysi sídlili sovietski vojaci. Keďže mnoho vojenských území bolo opustených zo dňa na deň, ťažká vojenská technika tam často bola ponechaná len tak napospas osudu. Podobným prípadom je aj mestečko Železnodrožnyj, ktoré leží v moskovskej oblasti. Doslova bojové a nehostinné podmienky, ktoré toto miesto ponúka, ľudí odrádzali od nejakej podrobnejšej expedície.

Bažiny v posledných rokoch však čiastočne vyschli, vďaka čomu mohol Oleg Curkanov, navštíviť toto územie na terénnej štvorkolke. Najprv sa iba plánoval pokochať okolitou divočinou, no objavil tam niečo naozaj fascinujúce. Nákladné auto MAZ-543, ktoré bolo navrhnuté a skonštruované v 60.rokoch minulého storočia a podľa dobových záznamov došlo 7.novembra 1965 k jeho slávnostnej prezentácií na Červenom námestí.Sovietske vojenské vozidlo Pôvodne bol tento stroj vyrobený na prevoz rakiet, no neskôr sa začal využívať aj na iné účely. Niektoré slúžili v civilnom sektore, napríklad na letiskách, ako hasičské vozidlá. Drvivá väčšina však končila v rukách sovietskej armády a vďaka tomu mali vojaci pojazdný hotel či jedáleň. Práve tento kúsok, ktorý našiel spomínaný chlapík, slúžil vojakom ako jedáleň do extrémnych podmienok, aby sa mohli v pokoji najesť aj uprostred bažiny. Umožňoval totiž vydávanie jedla 16 osobám súčasne a dokázal odolať extrémnym teplotám v rozsahu od -40 do +50 stupňov Celzia. Sovietske vojenské vozidlo

Zároveň mu nerobili problém ani také podmienky, ako rýchlosť vetra 25 metrov za sekundu, či 98% vlhkosť vzduchu. Súčasťou MAZ-543 je aj 38,9 litrový dieselový motor, ktorý dokázal vyprodukovať výkon 525 koní. To samozrejme na prvý pohľad nevyzerá výnimočne, no pri 11,7 metrov dlhom a 17,3 ton ťažkom stroji ide o slušné parametre.

Na ceste by ste s ním dokázali vytiahnuť maximálnu rýchlosť 60 km/h pri plnom zaťažení, ktoré činilo ďalších 15 ton. Tento tátoš by dokázal zvládnuť aj 60% stúpanie či hĺbku 1,3 metra. Po takomto objave sa možno dočkáme aj ďalších zaujímavých kúskov, keďže bývalé sovietske územia ich určite ponúkajú viac než dosť.

Sovietske armádne vozidlo

Sovietske armádne vozidlo

Sovietske armádne vozidlo

Sovietske armádne vozidlo

Sovietske armádne vozidlo

Zdroj: Autoforum.cz | Foto: Drive2.ru, YouTube