Na Slovensku sa hovorí o väzení ako o relatívne príjemnom pobyte síce za mrežami, ale so strechou nad hlavou, jedlom a celkom pestrými voľnočasovými aktivitami. Vo svete to ale vôbec nie je také ružové. Odsúdení prežívajú vo väzení úplné peklo v neľudských podmienkach. Pozrite sa, ktoré si získali povesť tých najbrutálnejších. 

5. Diyarbakir

Toto väzenie sa nachádza v Turecku a je známe, že sú tu väznení tí najväčší kriminálnici. Má dosť tienistú minulosť najmä kvôli roku 1996, kedy sa vo väzení odohral incident, ktorý väzni popísali ako plánovaný masaker od dozorcov. Došlo k napadnutiu 33 väzňov, z ktorých desiati tento útok neprežili. Vyšetrovanie odhalilo, že šlo naozaj o naplánovanú akciu, do ktorej boli nasadení okrem dozorcov aj policajti, zbrane, obušky a pendreky. Na udržiavanie poriadku používajú aj psy, ktoré sú vycvičené hrýzť rovno do rozkroku.

najhorsie vazenia na svete4. La Sabaneta

Väzenie sa nachádza vo Venezuele a je známe svojou extrémnou preplnenosťou a nedostatočným počtom personálu. Na jedného dozorcu tak pripadá 150 odsúdených. Preslávil sa tiež vysokou násilnou činnosťou, kedy bolo napríklad v januári 1994 zabitých 108 väzňov po ozbrojenej prestrelke. Odvtedy počty zabitých väzňov každoročne stúpajú. Priestory sú v otrasnom stave, šíria sa tu choroby ako cholera a stáva sa, že väzni sú donútení spať na prístelku zavesenom v úzkom potrubnom priestore v dôsledku vysokej korupcie, ktorá dovoľuje väzňom s väčšou mocou a peniazmi získavať cely s väčším priestorom.

najhorsie vazenia na svete3. Camp 22

Politické väzenie v Severnej Kórei je úplne izolovaný pracovný tábor, z ktorého sa neprepúšťa. Bez akéhokoľvek súdu sú sem privádzané politicky nespoľahlivé osoby s rodinami a deťmi. Nachádza sa tu asi 50 000 zajatcov, z ktorých väčšina bola uväznená na základe pravidla o dedičnosti viny až do tretieho pokolenia. Väzni sú ubytovaní v menších skupinách, aby sa zabránilo vzniku väčšej vzbury. Na mnohých sú prevádzané biologické a chemické experimenty a iné brutality. Ženy sú znásilňované a ak to odmietajú, sú zabité.

najhorsie vazenia na svete2. Gitarama Central Prison

Toto väzenie sa nachádza v Rwande. Je známe brutálne zlými podmienkami na prežitie. Väznica bola vytvorená pre kapacitu 400 ľudí, nachádza sa ich tam ale okolo 7000, nalepení jeden na druhom. Stoja v obrovskej špine, čo vedie ku častým gangrénam a amputáciám. V otvorenom priestore je cítiť zvyšky jedál aj zápach výkalov.

najhorsie vazenia na svete1. San Juan de Lurigancho

Preplnené väzenie v Peru je slávne vďaka viacerým extrémnostiam. Bolo postavené pre 2500 ľudí, je ich tu však pribliźne 7000. Chabá a zanedbaná zdravotná starostlivosť v tomto zariadení viedla k trojnásobne vyššiemu výskytu HIV a AIDS ako v ktorejkoľvek inej oblasti. Tí najbohatší si kupujú prenájom samostatnej cely, ostatní sa tlačia v spoločnej miestnosti. Dozorcovia berú úplatky, a tak je možné požičať si telefón, priviesť prostitútku (ktorú dajú dole rovno pred ostatnými) aj fajčiť trávu. Dozorcovia strážia viac-menej len brány, a tak sa vo vnútri odohráva vlastný život. Ak sa tam chcete dostať ako návštevník, niekoho podplatíte, aby vás tadiaľ previedol, pričom sa prechádzate voľne pomedzi zločincov, od zlodejov, po vrahov. Dokonca sa stal kuriózny prípad, kedy väzeň zavraždil počas návštevy svoju manželku, ale prišlo sa na to, až keď sa začala rozkladať a odhalil ju šíriaci sa zápach.

najhorsie vazenia na svete

Zdroj: funfreefacts.blogspot.sk