Orech arekovej palmy, list piepra betelového, vápno a trochu tabaku. Tak presne toto sú ingrediencie, z ktorých si užívatelia betelu vyrábajú svoju drogu. Betel je štvrtou najpoužívanejšou – a teda najobľúbenejšou – drogou sveta. Žujú ju v Číne, Taiwane, Japonsku, Indii, Bangladéši, na Srí Lanke a v ďalších krajinách, a to aj napriek dôsledkom jej užívania.Betelu prepadli stovky miliónov ľudí. Užívateľov tejto drogy poznáte veľmi ľahko, majú totiž krvavo červené sliny a pery, červený jazyk, a ich zuby – ak im ešte nejaké zostali – sú potiahnuté tmavo červeným až čiernym  povlakom.

bb

Poznávacie znamenie – odpľúvanie

Areková palma je štíhly strom pôvodom z Malajzie, ktorý dorastá až do výšky 25 metrov. Jej plodmi sú orechy, ktoré sa zbierajú pred dozretím, pretože nezrelé sa oveľa ľahšie spracovávajú. Nasekané kúsky orechov arekovej palmy sa potom spolu s vápnom a kúskom tabaku balia do listov piepra betelového. Užívatelia vždy sústo trochu požujú a následne „uskladnia“ medzi ďasnom a lícom, odkiaľ ho „premývajú“ slinami.  Droga sama o sebe podporuje silné slinenie, čo užívateľa núti neustále si odpľúvať. V autobusoch dokonca rozdávajú mikroténové vrecká, aby cestujúci nepľuvali na zem.

bb3

Do roboty ako diví?

Prečo sa betel v istých častiach sveta teší takej veľkej obľube? Tajomstvo je vraj v jeho účinkoch. Žuvanie betelu navodzuje človeku dobrú náladu, vyvoláva eufóriu a pocit príjemného tepla. Upravuje látkovú výmenu porušenú jednostrannou výživou, neutralizuje žalúdočné kyseliny a na žalúdočnej sliznici pôsobí ako sťahujúca látka, čím chráni pred zápalom. K sprievodným javom okrem zvýšenej tvorby slín patrí aj zvýšené potenie, bdelosť a zvýšená pracovná aktivita. Účinné látky sa rýchlo vstrebávajú ústnou sliznicou, preto sú účinky takmer okamžité. Hoci je trvalé poškodenie organizmu pri užívaní betelu menšie ako pri alkohole, závislosť na tejto droge je oveľa silnejšia. Dávka je lacná a zohnať ju je možné takmer všade, v ázijských krajinách navyše legálne.

Nič nie je bez dane

Žiadna droga ale nie je bez rizika a aj užívatelia betelu musia platiť daň. Okrem vypestovania si závislosti môže mať tiež podobu vzniku závažného ochorenia. Autori vedeckého príspevku „A qualitative study of the experience of oral cancer among Taiwanese men” si totiž myslia, že za vzrastom počtu úmrtí na rakovinu ústnej dutiny je práve obľúbenosť žuvania betelu. Ak sa mladým začínajúcim užívateľom hrozba rakoviny zdá byť vzdialená, odradiť by ich ešte mohol pohľad na zdevastovaný chrup skúsenejších závislákov. Asi len málokoho by totiž potešila vidina úst plných čiernych zubov, z ktorých sa aj tým najotrlejším musí zdvíhať žalúdok…

bet

Foto: Flickr, Wikimedia