Prostitúcia je považovaná za najstaršie remeslo na svete. Zrejme ste ale netušili, že toto povolanie sa nevyhnutne nemusí vzťahovať len na zástupkyne ľudského druhu. Podobný jav je v zásade bežný aj u tučniakov okatých. No a ako to celé prebieha?Tento v prírode nezvyčajný jav si odborníci po prvýkrát všimli už v roku 1998 u tučniaka okatého. Niektoré samičky tohoto druhu totiž skutočne ponúkajú samčekom súlož výmenou za svetské statky. No a keďže tučniaci zatiaľ peniaze nepoznajú, musia si vystačiť s kamienkami.

tucniak

Fiiona Hunter je vedkyňa, ktorá sa zaoberá výskumom pohlavného života tučniakov na Harvardskej univerzite. Táto žena tvrdí, že peňažným prostriedkom tučniakov sú kamene. Samičky tučniakov si totiž svoje hniezdočká stavajú práve z kamienkov. Nie vždy ich všsak majú dostatok, preto sa ich snažia zaobstarať aj iným spôsobom. No a údajne sa kvôli “zabezpečeniu svojich potomkov” ponúkajú samcom.

Najhoršie na tom všetkom je, že partner radodajnej samičky o jej nevere vôbec netuší! Tučniaky totiž počas párenia oficiálne žijú v monogamných vzťahoch. Ak všetko prebieha tak, ako má, samček i samička sa počas dňa vyberú na lov potravy či po nejaké tie kamienky, ktoré potrebujú ako stavebný materiál pre svoje hniezdo. Múdrejšie samičky však kamienky vôbec nezbierajú. Jednoducho ráno odídu z hniezda a kamienky si nechajú domov nanosiť od iných samcov výmenou za súlož. Úbohý paroháč, ktorý sa večer vráti z lovu, nemá ani poňatia o tom, čo sa počas dňa odohrávalo v jeho hniezde. Navyše družku ešte aj pre jej pracovitosť obdivuje. A teraz pozor, najdrahšej tučniackej kurtizáne sa údajne podarilo vydražiť jediné číslo za neuveriteľných 62 kamienkov!

tucniak hniezda

Treba však povedať, že prostitúcia u tučniakov nie je bežná. Jedná sa skôr o veľmi ojedinelý jav a týka sa malého percenta jedincov. Po väčšine tučniaky žijú v skutočne monogamných a pevných zväzkoch. Minimálne je tomu tak počas párenia, ktoré sa začína koncom októbra a trvá približne tri týždne.