Zákony sa stále menia a bežný človek niekedy ani nevie, ktorý zákon je platný, čo môže a naopak, čo nesmie. Aby ste sa vyhli odobratiu dokladov od vozidla alebo tzv. ešpézetiek, prinášame vám najčastejšie situácie, kedy je policajt na odobratie dokladov oprávnený. Najčastejším prehreškom býva vozidlo bez platnej emisnej či technickej kontroly. Či sa jedná o prešvihnutie termínu z nedbanlivosti, alebo vás objednali na neskorší termín žiaľ nikoho nezaujíma. Policajt je oprávnený okrem udelenia pokuty zadržať doklady od vozidla, prípadne aj tabuľky s evidenčným číslom (TEČ).

Ďalším problémom je, ak neviete preukázať zákonné poistenie vozidla. Poistenie vozidla je pre všetkých povinné a každý vodič sa musí pri kontrole preukázať bielou či zelenou kartou, ktorú obdržíte od poisťovne.

Technický stav vozidla sa jeho používaním mení a zákon určuje, že jazdiť môžeme iba na technicky spôsobilom vozidle. Ak policajt pri kontrole zistí, že vozidlo nie je spôsobilé, určite máte o zábavu postarané.

auto 3

Nespôsobilé vozidlo je v prípade, ak mu unikajú prevádzkové tekutiny, má hlučný výfuk, výpary z výfuku idú do kabíny vodiča, je obmedzený alebo znemožnený výhľad z miesta vodiča, pneumatiky sú zjazdené alebo sú použité pneumatiky iného rozmeru, ak je prasknuté alebo inak poškodené čelné sklo s veľkosťou poškodenia aspoň 20 mm. Vozidlo je tiež nespôsobilé, ak mu vypadnú svetlomety (nesvietia), má zjavne poškodenú karosériu alebo rám auta, alebo sú na aute robené úpravy, ktoré nie sú zapísané v technickom preukaze. Tu sa najčastejšie jedná o tuning či fólie.

Zdroj: autobild.cas.sk  | Fotodailytelegraph.com, brinklowstowing.com 

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Tomas Po
Klasický typ mladého chlapa, ktorý sa zaujíma o šport, ženy a peniaze. Rád si vypijem dobre vychladené pivko s partiou správnych ľudí, s ktorými pokecám s a naučím sa novým veciam, pozberám nové názory na určité veci a spravím si vlastný úsudok.