Roztoče v byte môžu s vašim zdravím pekne zatočiť. Ak doma často kýchate a „škrabete“ si oči, vedzte, že na vine sú práve tieto na prvý pohľad neškodné príšerky. Napriek tomu, že ich takmer vôbec nevidieť, vedia sa, bohužiaľ, pričiniť o závažné zdravotné problémy. Ako im teda môžeme dať z nášho príbytku raz a navždy padáka?Voľným okom síce neviditeľné, no na obrázkoch z internetu sa už javia ako nechutné potvory, o ktorých by sme z odborného hľadiska mohli povedať, že patria do radu článkonožcov a triedy pavúkovcov. To sú roztoče milujúce zbytky našej kože. Ak trpíte alergiou na prach, respektíve sa u vás pri kontakte s prachom prejavujú jej príznaky ako kýchanie, svrbenie očí a kože či kašeľ, možno ste ani netušili, že príčinou tejto alergie nie je ani tak samotný prach ako roztoče, ktorých zvyšky tiel a výkaly sa v ňom nachádzajú. Nechutné? Veru áno!

Keďže jedálniček roztočov pozostáva z odpadnutých šupiniek našich tiel, ich najobľúbenejšími miestami sú práve tie časti bytu, na ktorých často ležíme, takže matrace či sedačky – predstavujú pre nich hotový raj na rozmnožovanie. Rovnako tak však aj plyšové hračky alebo auto, pretože v sedadlách a klimatizácii veľmi radi randia nežiaduce baktérie, vírusy a spóry plesní, ktoré v rámci zdravia neveštia nič dobré.

 

Napriek tomu, že prítomnosti roztočov v domácnosti nevenujeme až takú pozornosť, mali by sme vedieť, že symptómy alergie na prach netreba podceňovať, pretože časom môžu vyústiť do závažnejších zdravotných problémov, akými sú napríklad chronický zápal dýchacích ciest, alergická nádcha, astma, ekzémy a pod. Riešení, vďaka ktorým môžeme nevítaných spolubývajúcich vyhnať preč, je hneď niekoľko a sú úplne jednoduché.

Dôležité je, aby ste často vetrali. Roztoče totiž zbožňujú teplo a vlhko. Taktiež nezabúdajte meniť obliečky, pravidelne vysávať, umývať dlážku a utierať prach s navlhčenou handričkou. Najideálnejšie by bolo, keby ste si zadovážili i antialergický paplón a vankúš.

Python molure

Odborníci však kladú vysoký dôraz aj na tepovanie. Túto procedúru by ste mali raz za polroka dopriať svojim bytovým doplnkom, pretože dokáže nečistoty odstrániť nielen z povrchu, ale čo je dôležité – z hĺbky. Plusom tepovania je aj to, že sa do tepovača pridáva antialergický prípravok, ktorý veľmi úspešne bojuje proti alergénom.

A keďže doba ide neustále dopredu, dnes dokonca niektoré špecializované firmy vo svojich službách ponúkajú i dezinfekciu priestoru ozónom. Že ste o tejto metóde ešte nepočuli? Tak je načase sa s ňou zoznámiť.:) Ozón totiž dokáže prečistiť byt či interiér auta, a dokonca aj prieduchy a klimatizáciu vozidla. Takáto očista má priaznivé účinky nielen pre alergikov, ale aj pre ľudí, ktorí bývajú náchylní na choroby.

Ak stavíte na naše rady, po čase sami na sebe uvidíte, že spoločnosť roztočov je už minulosťou. Veď život bez kýchania či neustáleho svrbenia očí môže byť celkom fajn, no nie? :)

TEPUJEM.SK – kvalitné tepovacie a dezinfekčné služby na celom Slovensku – 0915 722 377, [email protected]