Konflikt v Sýrii, Krym, migračná kríza, boj proti ISIS, chladné vzťahy medzi Ruskom a USA – to je len časť problémov, ktoré v súčasnosti trápia svet. V súvislosti s nimi mnohí politológovia čoraz častejšie vyslovujú slovné spojenie, pri ktorom naskakujú zimomriavky – tretia svetová vojna. Je vôbec možné sa pred vojnou schovať? A ak áno, ktoré miesta sú tie najbezpečnejšie?

Momentálne žijeme vo veľmi zložitých časoch a najväčšie obavy vzbudzujú napäté vzťahy medzi USA a Ruskom, ktoré sú azda najhoršie od skončenia studenej vojny. V spoločnosti sa čoraz častejšie hovorí o vypuknutí tretej svetovej vojny. Denník The Sun sa preto pokúsil zostaviť rebríček miest, v ktorých by ste mali najväčšiu šancu na prežitie v prípade, že by sa táto vojna naozaj stala realitou.

Island

Island je vzdialený stovky kilometrov od akejkoľvek inej krajiny, takže je málo pravdepodobné, že by boje dosiahli až na tento ostrov. Najväčším pozitívom je, že aj keby Island stratil spojenie s okolitým svetom, tak rýb v jeho vodách je dostatok. O zásoby jedla by tak bolo postarané. Navyše krásna príroda, polárna žiara či termálne pramene by boli príjemným bonusom.

island

Ostrov Lewis (Škótsko)

Tento ostrov je sebestačný a vzdialený viac ako 3 hodiny cesty trajektom z pobrežia Škótska. Veľmi nenápadné a príjemné miesto pre život – ideálna voľba najmä pre britských občanov.

lewis

Antarktída

Kto by vás už len bombardoval alebo napadol v Antarktíde? Ak by ste sa dokázali vysporiadať s extrémnymi mínusovými teplotami a vedeli by ste si zabezpečiť potravu, Antarktída je miesto, kde by ste mali byť pred vojnou teoreticky v bezpečí.

antarktída

Kansas City

Hovoríte si, prečo je v tomto zozname americké mesto? Za predpokladu, že USA budú účastníkom prípadnej vojny, v ktorej nebudú použité jadrové zbrane, je Kansas City výborným útočiskom. Počas svetových vojen zostalo územie Spojených štátov vždy takmer nedotknuté a keďže sa Kansas City nachádza priamo v strede USA, existuje vysoká pravdepodobnosť, že toto mesto je bezpečné. Navyše v okolí sú tisíce kilometrov štvorcových úrodnej pôdy. Ak však dôjde k jadrovej vojne s účasťou USA, ukryť sa tu nemusí byť dobrý nápad.

kansas city

Yukon

Yukon je jednou z najodľahlejších a najmenej obývaných oblastí Kanady. Divoká zver, rieky plné lososov či bobuľovité kríky sú bohatým zdrojom potravy. Na tak rozľahlom území s minimom obyvateľov sa z dohľadu stratíte veľmi ľahko.

Yukon

Kapské Mesto

Vzdialenosť hrá v prospech Kapského Mesta a nepredpokladá sa, že by prípadný konflikt dosiahol aj tu. Kapské Mesto je taktiež relatívne samostatné a nezávislé od západných krajín, čo je ďalšie plus.

kapské mesto

Bern

Švajčiarsko sa jednoducho vojenských konfliktov nezúčastňuje a je väčšinou nestranné. Preto je jeho hlavné mesto Bern ideálnym útočiskom. V krajnom prípade je toto mesto veľmi ľahko brániteľné, a to najmä vďaka rieke Aare.

bern

Tristan da Cunha

Tristan da Cunha je malé vulkanické súostrovie v Atlantiku ležiace takmer presne v strede medzi Afrikou a Južnou Amerikou. Toto odľahlé miesto nemá letisko, a tak sa naň dá dostať iba loďou. Je výbornou lokalitou pre rybolov. Počuli ste už niekedy o tomto súostroví? Ak nie, tak vidíte – dokonalý úkryt!

tristan da cunha

Samozrejme, všetko sú to len teoretické hypotézy, ktoré môžu byť na míle vzdialené od reality. Veštica Sibyla tvrdila, že ak príde tretia svetová vojna, na svete ostane toľko ľudí, koľko sa zmestí na jeden voz. Bez ohľadu na nejaké veštby, ak táto vojna naozaj nastane, pravdepodobne pri nej budú použité aj jadrové zbrane. A v tom prípade je možné, že na Zemi nebude miesto, kde by sme sa schovali…

Zdroj: Thesun.co.uk | Foto: Flickr.com, Pixabay.com, Wikipedia.org