Obezitu možno vnímať ako globálny problém, ktorý trápi obrovskú časť populácie. Svetová zdravotnícka organizácia preto pravidelne vydáva výstražné hodnoty, ktoré majú ľudí upozorniť na nebezpečenstvá spojené s nadváhou. Po najnovšom je to tabuľka najobéznejších národov. 10. Maďarsko

Kulinárske špeciality, ktoré Maďari s radosťou pojedajú, zrejme nestačia na to, aby boli obéznejší ako my. A to aj napriek tomu, že keď sa povie Maďar, väčšina z nás si predstaví obézneho traktoristu s fúzmi, klobúkom a steblom trávy v ústach.

Foto: YouTube.com

9. Nemecko

Predposledné miesto rebríčka patrí Nemecku, ktoré sa aj napriek pomerne vysokej spotrebe piva, klobás a podobných dobrôt relatívne drží. Miera obezity tu dosahuje hodnotu „len“ 20,2 %, teda o dve desatiny percenta viac ako rovných 20 %. Priemerná hmotnosť? U mužov je to 82 kilogramov, u žien 68.

Foto: YouTube.com

8. Kanada

Napriek tomu, že Kanada s USA priamo susedí, podobnú obezitu tu nenájdeme. Markantný rozdiel v hmotnostiach obyvateľov radí Kanadu až na 8. miesto, miera obezity tu dosahuje presne 22 %. Priemerná hmotnosť mužov je 80 kg, u žien sme sa zastavili na čísle 68 kilogramov.

Foto: Canadaonline.about.com

7. Nórsko

Na 7. mieste má zastúpenie tento severský štát z Európy. Miera obezity predstavuje hodnotu 22,4 %, čo síce nie je extrémne zlé číslo, avšak rozhodne sa s ním oplatí bojovať.

Foto: Eastvoldfamily.com

6. Slovensko

Tak sme sa dosmiali. Umiestneniu v nelichotivom rebríčku sme sa nevyhli ani my, keďže u nás miera obezity dosahuje hodnotu 23 %. Ide o rovnaký výsledok ako v Spojených arabských emirátoch, takže sa môžeme radiť na obe priečky. Priemerná hmotnosť mladých Slovákov (18 – 24 rokov) je 76 kg, staršia generácia váži v priemere 80 kg. U žien je tento rozdiel ešte markantnejší, mladšie slečny vážia v priemere 59 kíl, vo veku 60+ táto hodnota stúpa na 74 kg.

Foto: YouTube.com

5. Spojené arabské emiráty

Zdá sa, že na dostatočný prísun jedla si potrpia aj Arabi. Práve Spojeným arabským emirátom totiž patrí 5. priečka rebríčka „najtlustejších“ národov, pričom miera obezity tu dosahuje hodnotu 23 %.

Foto: Elsoar.com

4. Česká republika

Možno trochu prekvapivo, no najobéznejším národom Európy sú práve naši susedia Česi. Pivné bruško, kalorické bomby na obed, obľuba fast foodov a rekordne nízky počet športujúcich detí. To všetko znamená mieru obezity 24,2 %. Mimochodom, v Česku športuje údajne len 20 % (!) detí, čo je alarmujúce číslo.

Foto: YouTube.com

3. Austrália

Miera obezity v Austrálii dosahuje 24,6 %. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie protinožci za ostatné roky poriadne zleniveli, pričom práve to sa mohlo podpísať pod vysoké percento nadváhy. Priemerná váha mužov je 85 kilogramov, u žien je to o 15 kíl menej, a teda rovných 70 kg.

Foto: Wonderfulengineering.com

2. Nový Zéland

Možno trochu prekvapivý výsledok, každopádne, na druhom mieste sa umiestnili práve obyvatelia Nového Zélandu. Dôvodom má byť pomerne časté stravovanie v prevádzkach rýchleho občerstvenia a nedostatok pohybu. Miera obezity tu dosahuje hodnotu 26,5 %.

Foto: Wakeupkiwi.com

1. USA

Ako už iste tušíte, v tabuľke vedie jednoznačne USA, miera obezity tam dosahuje hodnotu 33,8 %. Napriek tomu je priemerná váha Američanov – mužov vcelku prijateľná, 88 kilogramov. O čosi horšie sú už na tom ženy, ktoré v priemere vážia 75 kilogramov.

Foto: YouTube.com

Kompletná infografika:

Foto: Eastside-online.org

Foto: Lifehacker.com.au

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš
Normálny slovenský chalan, ktorý sa snaží užívať si každú sekundu svojho života. Medzi jeho záľuby patrí napríklad šport ale aj kultúra. Nebojí sa spraviť si srandu z čohokoľvek, ani sám zo seba.