Smrť je niečo, čomu raz bude musieť čeliť každý z nás. Mnohí ľudia si želajú, aby zomreli bezbolestne a mierumilovne. Potom sú tu takí, ktorí sa vlastnými činmi pohybujú na hraniciach medzi životom a smrťou, ale aj takí, ktorí naopak zahynú nie vlastnou vinou. A potom sú tu ľudia, ktorí zomrú tým najneuveriteľnejším a najbizarnejším spôsobom… 

Aischylos – 456 pred Kristom

Aischylos bol jeden z prvých veľkých gréckych dramatikov, súčasník Sofoklesa (Antigona). Raz si tak sedel na kameni a premýšľal, keď tu zrazu mu na hlavu spadla korytnačka a na mieste ho zabila. Orly skalné totiž majú vo zvyku jesť okrem iného aj korytnačky, s ktorými vzlietnu dohora a potom ich zhadzujú na kamene, aby im rozbili pancier a mohli vyďobať mäso vo vnútri.

bizardne_smrte_01

Untitled-1Prečítajte si tiež:
Bizarné úmrtia, ktoré si vyslúžil nominácie na Darwinovu cenu!

 

kráľ Edward II. – 1327

Anglický kráľ, s ktorým je spojené založenie univerzít v Oxforde a Cambridge. Propagoval však sodomiu, ignoroval aristokraciu a znepriatelil si veľa politických spojencov. Nakoniec bol zvrhnutý a vo väzení zavraždený originálnym spôsobom. Do konečníka mu zasunuli rozžeravenú železnú tyč, ktorá mu roztavila vnútorné orgány.

bizardne_smrte_02

starosta Hans Steininger – 1567

Hans bol starosta mesta Braunau, ktoré tvorí hraničné mesto medzi Horným Rakúskom a nemeckým Bavorskom. Zomrel veľmi nezvyčajne. Zakopol o svoju 140 centimetrovú bradu a pri páde si zlomil väzy.

bizardne_smrte_03

Thomas Urquhart – 1660

Škótsky prekladateľ, tlmočník a spisovateľ. Zomrel na udusenie sa vlastným smiechom vo chvíli, keď sa dopočul, že na anglický trón sadol princ Charles II.

V0005949ER Sir Thomas Urquhart. Line engraving by W. Richardson, 1794, Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Images images@wellcome.ac.uk http://wellcomeimages.org Sir Thomas Urquhart. Line engraving by W. Richardson, 1794, after G. Glover, 1646. Published: - Copyrighted work available under Creative Commons Attribution only licence CC BY 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Adolf Frederick, kráľ Švédska – 1771

Adolf Frederick bol známy svojim veľkým apetítom. 12. februára mal neskutočný hlad a ujedol sa k smrti – v osudnú večeru zjedol kapustovú polievku, celého homára, kaviár, údené slede, kyslú kapustu, šampanské a 14 porcií dezertu. Následné zažívacie problémy spôsobili srdcový infarkt, ktorému podľahol.

bizardne_smrte_04

Clement Vallandigham – 1871

Právnik z Ohia, politik, vystupoval proti demokratom a Americkej občianskej vojne. Zahynul počas svojej advokátskej obhajoby – keď sa snažil ukázať publiku, ako sa mohla obeť na kolenách v sebaobrane sama zastreliť, nešťastne zastrelil sám seba.

bizardne_smrte_05

gróf George Hebert – 1923

Bol piaty gróf z Carnarvonu, Angličan, šľachtic a egyptológ. Bol členom výpravy, ktorá otvorila hrobku Tutanchamóna. Pri holení si rozrezal bodnutie od komára, čím si tam zaniesol infekciu a zomrel na pneumóniu.

bizardne_smrte_06

Isadora Duncan – 1927

Americká tanečnica, ktorá žila v Európe. Bola známa tým, že rada nosila veľmi dlhé šály, dokonca aj keď sa viezla v aute, tak jej viali z okna. Ako správne predpokladáte, raz, počas jazdy Francúzskom, vial vietor zrazu inak a jej hodvábny šál, ktorý si prehodila okolo krku, zavial rovno k zadnému kolesu. Ten sa zamotal na os a trhnutím jej zlomil väzy.

bizardne_smrte_12

pretekár Formuly 1 Tom Pryce – 1977

Rodák z Walesu zahynul vo svojich 27 rokoch úderom hasiaceho prístroja do hlavy počas pretekov. Ako? V rýchlosti 270 km/h narazil (a zabil) náčelníka hasičov, ktorý bežal cez pretekársku dráhu s hasiacim prístrojom zahasiť horiace auto v garáži.

bizardne_smrte_13

Garry Hoy – 1993

38-ročný právnik z Toronta, predstaviteľ asi toho najznámejšieho bizarného úrazu minulého storočia. 9. júla zahynul, keď vypadol z okna z 24. poschodia budovy Toronto-Dominion Centre. Niekoľkým návštevníkom prezentoval nerozbitnosť okien tým, že s rozbehom a plnou silou vrážal do skla. V skutočnosti nerozbil sklo, len ho vytlačil z rámov a preletel oknom.

bizardne_smrte_08