Výber správneho účesu, ktorý má veľký vplyv na podčiarknutie celkového výzoru mužského vzhľadu, je doslova strategická vec. Účesom môžete všetko vylepšiť alebo naopak všetko pokaziť. Pri tomto zložitom procese existuje niekoľko zaručených pravidiel.

Princíp je podobný ako pri výbere oblečenia. Účes musí zakryť nedostatky a zvýrazniť to najlepšie. V podstate sa dá povedať, že tvár je nemenný základ a vlasy sú prostriedok na zmenu.

Do ktorého zo šiestich typov mužskej tváre spadáte?

V tejto fáze bude potrebné dôkladne preskúmať tvár. Proces zahŕňa ohmatávanie, hladkanie… Treba však odhodiť zábrany a pustiť sa do práce. Najdôležitejšie je zamerať sa na dĺžku tváre, šírku čela, lícnych kostí, čeľuste a brady. Po porovnaní týchto rozmerov zistíte, aký typ tváre máte a aký účes je pre vás najvhodnejší.

aký typ tváre ste

Obdĺžnikový typ tváre

Pri tomto type tváre je dôležité, aby sa opticky ešte viac nepredlžovala. Účes musí mať vyrovnané proporcie, medzi bokmi a vrchom hlavy nesmie byť veľký rozdiel. Dôležitá je práca s vlasmi po bokoch, tie by mali byť kratšie. Vhodné sú tiež vlasy začesané dozadu alebo elegantne uhladené, pretože takejto tvári dodajú lepšiu rozmerovú súmernosť. Pri stylingu treba udržať všetko v čistých, hladších líniách, nakoľko účesu netreba dodávať veľký objem.

účesy pre obdĺžníkovú tvár

Oválny typ tváre

Táto tvár ponúka veľa možností. Je proporčne najčistejšia a vyhovujú jej takmer všetky účesy od tých najjednoduchších po tie najobjemnejšie. K tejto tvári sa hodia účesy aj s ofinou alebo aj objemný pompadour.

muži s oválnou tvárou

Štvorcový typ tváre

Pri tomto type tváre sa kladie dôraz na silnú čeľusť. Aj k tejto tvári sa hodí veľa účesov v rôznych dĺžkach. Odporúčajú sa však objemnejšie účesy, môže byť aj ofina, či už klasická alebo modernejšia, a za pozornosť tiež stojí vyskúšať hlbšie boky, ktoré podčiarknu dôležité črty.

účesy pre mužov so štvorcovou tvárou

Srdcový typ tváre

Účesy pri tomto type tváre musia vyvážiť rozdiel medzi hornou a dolnou časťou. Vlasy musia byť úmerné k črtám tváre a účes by mal zabezpečiť, aby sa brada nezdala taká úzka. Pokojne môžete zvoliť texturované (upravené do kaskády, alebo jednoduchšie povedané do pásikov) kraje či objemnú ofinu, ktorá padá do čela alebo ide do boku.

srdcový typ mužskej tváre

Diamantový typ tváre

Účes na bok je veľmi vhodný pre pánov s týmto typom tváre pretože zabezpečí textúrovanie vlasov a ich malú chaotickosť, čo v konečnom dôsledku doplní tvárové črty. Textúrované alebo hranaté boky vyrovnajú širšie proporcie medzi lícnymi kosťami a čelom a opticky vyrovnajú estetickosť.

účesy pre diamantový typ tváre

Kruhový typ tváre

Pri tomto type tváre, ktorá prirodzene nemá formu ani rozmer, potrebuje účes vytvoriť  uhly. Muži by mali voliť účes, ktorý pretiahne ich tvár, čo by mali zabezpečiť dlhšie vlasy na vrchu hlavy a kratšie vlasy po bokoch. Zostrih na bok dokonca vytvorí viac uhlov a dodá inak detskej (lebo táto tvár naozaj pôsobí veľmi detsky) tvári zrelší vzhľad.

účesy pre kruhovú tvár

Trojuholníkový typ tváre

Tu treba byť pri výbere účesu veľmi strategický, nakoľko by bolo vhodné vyrovnať rozdiel medzi širokou čeľusťou a úzkym čelom. Pre túto tvár sa hodí niekoľko účesov, napríklad „ulízaná“ ofina, zostrihnuté boky alebo aj pompadour (podstatou pompadouru je ofina, ktorá sa v rôznych úpravách nadvihne dohora a začeše buď dozadu, alebo do boku) zvýrazňujúce silu a hustotu vlasov. Odporúča sa používať stylingové produkty so silnejším efektom, ktoré vytvoria objem.

muži s trojuholníkovou tvárou

Zdroj: thetrendspotter.ne Foto: Instagram