Nielen Vysoké či Nízke Tatry, nielen Malá či Veľká Fatra, ale aj mnoho iných lokalít v našej krajine má turistom čo ponúknuť. A aby sme mali lepší výhľad na tieto krásy, môžeme navštíviť  napríklad niektorú z množstva rozhľadní. Vyhliadkové veže sa na Slovensku stali novým trendom a za posledné roky ich pribudlo naozaj mnoho.

O tom, ktorá rozhľadňa je tá najkrajšia, je zbytočné sa dohadovať. Každému sa páči niečo iné, každá má iný význam a každá sa viaže k iným okolnostiam, ktoré sa podpísali na jej výstavbe a na výbere jej vzhľadu. Niektoré sú moderné, niektoré tradičnejšie, niektoré poskytujú výhľad na prírodu, iné na mestá. Pozrime sa teda spoločne na najznámejšie z nich.

Najkrajšie fotky Slovenska 4Prečítajte si tiež:
Najkrajšie fotografie Slovenska potvrdzujú staré príslovie – Všade dobre, doma najlepšie!

 

Vyhliadková veža Čerešenka v Košiciach

Svojim vzhľadom naozaj zaujímavá rozhľadňa. Jej dizajn je ovplyvnený historickou udalosťou, konkrétne bitkou na rozhanovskom poli v roku 1312. Vysoká je viac ako 11 metrov a nachádza sa na rozhraní medzi Slanskými a Volovskými vrchmi.

https://www.instagram.com/p/BBpmf3RTLLv/

Výhľad

A post shared by @bradac42 on

Vyhliadková veža Hradová v Košiciach

Spoplatnená vyhliadková veža, ktorá meria 21,51 metrov, sa nachádza na vrchole kopca Hradová v lesoparku Košice. Je z nej nádherný výhľad na mesto Košice a na Košickú dolinu. Na vrchole kopca sa nachádzajú aj zvyšky bývaleho hradu, z ktorého sa zachovalo len veľmi málo.

#košice #hrad #vež #vyhliadkovaveza #slovakia #slovensko

A post shared by Mike ??/?? (@mike.mks) on

Výhľad

Amazing view! #slovakia #hradova #kosice #landscape #sohigh #goodview

A post shared by Abbie Markham (@abbie_markham) on

Rozhľadňa Soblahov pri Trenčíne

Rozhľadňa je pomerne nová, bola otvorená len na jeseň minulého roka a nachádza sa v lokalite obce Soblahov neďaleko Trenčína. Meria 9,5 metra a poskytuje pohľad na Soblahov, Trenčiansku Turnú, Mníchovu Lehotu, mesto Trenčín a v prípade dobrého počasia aj na Nové Mesto nad Váhom a tiež  pohoria Strážovské vrchy, Považský Inovec a Biele Karpaty.

#mtb #soblahov #rozhladna #sunnyday #welovebikes

A post shared by Marek FreeRide Oziman (@ozimanik) on

Výhľad

Rozhľadňa Opava pri Veľkom Krtíši

Vyhliadková veža na kopci Opavská hora je 20 metrov vysoká a má šesť poschodí. Za dobrého počasia z nej vraj vidieť takmer všetky maďarské pohoria a tiež slovenské kopce ako Chrbát pri Hurbanove, nitriansky Zobor, Veľký Inovec, Sitno, Vtáčnik a taktiež aj Smrekov a Rakytov v Nízkych Tatrách či dokonca až časť Vysokých Tatier.

Pekný výlet ? #rozhladna #opava

A post shared by Louise – Mária (@louiseluila) on

Výhľad

Velkonocny vylet #opava #velkykrtis #juh #hont #madare #view #nature #projectleader #eu #fond #rozvojvidieka #spring ???

A post shared by Viktoria, Praha (@vicktorynka) on

Rozhľadňa Veľký Lopeník pri Novom Meste nad Váhom

Rozhľadňa je symbolom bratstva Slovákov a Čechov. Z výšky 22 metrov možno vidieť moravské a slovenské dedinky a kopanice, vrch Mikulčin, Vyškovec, Bošácku a Lieskovskú dolinu, Veľkú Javorinu, Vizovickú vrchovinu, Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Považský Inovec.

#velkylopenik #rozhladna #bielekarpaty

A post shared by milan (@milanko202) on

Výhľad

Rozhľadňa Lipky nad Unínom

Rozhľadňa je vysoká 11,5 metra a poskytuje výhľad na celú Záhorskú nížinu lemovanú Karpatami, časť Trenčianskeho kraja, Horné Rakúsko, Moravu, oblasť Pálavy, Hustopečsko, Českomoravskú vrchovinu a počas dobrého počasia možno vidieť aj Alpy.

#prospect #view #rozhladna #rozhledna #unin#slovensko #slovakia #tree #landscape #krajina

A post shared by Peter Kudoláni (@peter.kudolani) on

Výhľad

Rozhľadňa na Zákopčí

Medzi Kysučanmi veľmi obľúbená rozhľadňa, ku ktorej sa dá dostať z viacerých strán. Nachádza sa na vrchole Marťákovho kopca, vysoká je 14 metrov a možno z nej vidieť takmer celé Kysuce.

https://www.instagram.com/p/_bohVeC52F/?tagged=rozhladna

Výhľad

https://www.instagram.com/p/BDd1r9pGdXH/?taken-at=805147892

Vyhliadková veža Tokaj v Malej Tŕni

Vzhľadovo úplne inú vežu má od minulého roka aj vinohradnícka oblasť Tokaj. Vyhliadková veža má tvar suda (čo je pre tento kraj jednoducho príznačné) a meria 12 metrov. Krásy tejto vinárskej oblasti si môžu turisti pozrieť aj cez ďalekohľad, ktorý je súčasťou rozhľadne.

#watchtower #tokaj #malatrna #zemplin #trip #ontheroads

A post shared by Martin Olexa (@olexamartin) on

Výhľad

https://www.instagram.com/p/56b1LEHdSQ/?tagged=malatrna

Rozhľadňa v Terchovej

Mohutná kovová veža vyrástla aj na vrchu Oblaz nad obcou Terchová. Volá sa Terchovské srdce a patrí medzi tie najvyšie na Slovensku, meria až 30 metrov.

Výhľad

#terchova #rozhladnaterchova#slovakia #sun#sunnyday#sunday

A post shared by Katarína Jakubíková (@katarinka.jakubikova) on

Rozhľadňa Tábor v Kysuckom Novom Meste

Rozhľadňa vyrástla nad Kysuckým Novým Mestom v minulom roku a okamžite sa stala veľmi obľúbenou. Z tejto veže vidieť napríklad Steny, Poľanu, Ostré, Vreteň, Kysuckú Bránu, Malú Fatru a časť Západných Tatier.

https://www.instagram.com/p/_bn9gui51T/?tagged=kysuckenovemesto

Výhľad

Z novej rozhladne na vrchu Tábor #slovakianature

A post shared by Michal Chovaňák (@michal.chovanak) on

Turistická rozhľadňa Bobovec v Starej Bystrici

Rozhľadňa má výšku 16 metrov a je z nej nádherný výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču či na Lysú Horu v Českej republike alebo na dedinku Stará Bystrica, ktorá je známa najmä pre Starobystrický orloj.

https://www.instagram.com/p/_bppL1C54H/?tagged=starabystrica

Výhľad

Rozhľadňa Veľká Homoľa v Modre

Na malokarpatskom vrchu Veľká homoľa sa týči 20 metrov vysoká rozhľadňa, ktorá za pekného počasia posyktuje výhľad na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, ale tiež na rakúske Alpy.

Výhľad

??? #velkahomola #vystup #rozhliadna #vyhliadka #slovakia #beauty #country #panorama #our #weekend #easter #relax

A post shared by S I M O N A M A R K O V A (@simonamarko) on

Svätojánská rozhľadňa Liptovský Ján

Táto krásna drevená rozhľadňa stojí naozaj na veľmi zaujímavom mieste, nejde totiž ani o vrcholec žiadneho kopca ani vrchu, ale stred svahu, kde si vraj kedysi šľachta usporadúvala pikniky. Z rozhľadne vidieť Liptovský Ján a tiež mesto Liptovský Mikuláš.

Výhľad

Rozhľadňa Klasov Dolná Nitra

V minulom roku sa otvorilo naozaj veľa rozhľadní a jednou z nich je aj Dolná Nitra, z ktorej je vidieť Tribečské pohorie, Zobor, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a nížinu smerom na juh.

Výhľad

Vyhliadková veža pri obci Kostolište

Podľa dostupných informácií ide o starú vojenskú vežu, ktorá sa nachádza medzi obcami Kostelište a Gajary. Veža zároveň patrí medzi tie nebezpečnejšie a určite sa neodporúča „šplhať“ sa na ňu s deťmi, nie je vhodná ani pre fyzicky málo zdatné osoby.

Rozhľadňa Kukla v Malých Karpatoch

Nachádza sa neďaleko známejšej rozhľadne Veľká Homoľa a hoci nie je taká mohutná, poskytuje nádherný výhľad na hrad Červený kameň a úbočia Malých Karpát.

Výhľad

Rozhľadňa Bachledová dolina

Vybudovaná bola v roku 2011 a meria 14 metrov. Poskytuje výhľad na Pieniny, hrebeň Spišskej Magury, hrebeň Belianskych Tatier a aj na vrcholce vysokotatranských štítov, na ktoré sa dá pozrieť cez ďalekohľad. Okrem neho sa na rozhľadni nachádza i mapa uľahčujúca orientáciu v pozorovaných vrchoch.

Najkrajšie vyhliadka v Zdiari;) #skibachledova #bachledka #bachledova #zdiar #bachledovadolina

A post shared by Bachledka Ski & Sun (@ski_bachledova) on

Výhľad

Rozhľadňa Tlstá hora nad Dohňanmi

Rozhľadňa je vysoká 21,5 metra a za pekného počasia vidieť Javorníky, Malú Fatru (Krivánska časť, Lúčanská časť – Martinské hole i Kľak) a Strážovské vrchy s majestátnym Strážovom.

#freeday #relax #run #rozhladna #dohnany #summertime #summer

A post shared by Matus Kalus Personal Trainer (@kalus_m_fitness) on

Výhľad

https://www.instagram.com/p/lCcolNQU1s/?tagged=tlstahora

Rozhľadňa Jelenec

A opäť tu máme niečo z pozostatkov vojenského majetku. Ani v tomto prípade nejde o klasickú vyhliadkovú vežu, ale vežu starého vysielača. Nachádza sa v schátranom vojenskom areáli pri najvyššom vrchu Bielych Karpát, Veľkej Javoriny. Vstup je na vlastné riziko.

Výhľad

Rozhľadňa Považský Inovec

Oceľová rozhľadňa je vysoká 20 metrov a okrem majestátnych výhľadov by mala poskytovať aj meteorologické informácie, astronomické údaje, webkameru a telekomunikačné zariadenia.

#inovec#rozhladna

A post shared by Peter Benko (@lemon71) on

Výhľad

https://www.instagram.com/p/BDsdxJkpUTc/?tagged=inovec

Rozhľadňa Maginhrad

Nachádza sa nad obcou Veľké Teriakovce na vrchu Maginhrad a meria 16,8 metrov. Za dobrého počasia poskytuje výhľad od Kráľovej hole cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska.

https://www.instagram.com/p/7njmTgnies/?tagged=rozhladna

Výhľad

#Hrachovozdialky #výhľadovňa #maginhrad #turistikanaslovensku

A post shared by Adrian Benda (@adrian.benda) on

Rozhľadňa Radošinka

Na hranici katastrov obcí Čab, Šurianky a Nové Sady je od minulého roku prístupná celodrevená turistická rozhľadňa, ktorá meria 15 metrov. Poskytuje výhľad na mesto Nitra, na pohorie Tribeč s vrchmi Zobor a Žibrica, na časť Považského Inovca a dokonca aj na Malé Karpaty. Za mimoriadne priaznivých podmienok možno vidieť aj Bratislavu.

#rozhladna #radosinka #sunny #day #motorcycle #trip #observation #tower #outlook #horizont #view #blue #sky

A post shared by PeterMatasovsky (@pito_official) on

Výhľad

#tribec #slovakia #insta_SVK #rozhladnaradosinka #radosinka #nofilter #sunnyweather #sunnyday #shotwithmylumia #lumia640lte #microsoftlumia

A post shared by Evangelina Ce (@look_around_and_see_the_beauty) on

 

Nenašli ste tú svoju, ktorá sa nachádza niekde v blízkosti vášho domova? Nevadí, dajte nám o nej vedieť v komentároch.:)

Zdroj: Instagram  | Foto: Instagram