INZERCIA | Sydney je najobývanejším mestom v celej Austrálii a Oceánii. Jediné, čo v tejto vyše 5-miliónovej metropole nezažijete, je nuda. Ktoré miesta sa oplatí vidieť?

Sydney bolo založené v roku 1788 ako trestanecká kolónia a zároveň prvá európska usadlosť v Austrálii. Za vyše 200 rokov sa však toho zmenilo veľa a namiesto trestancov tu nájdete húfy turistov z celého sveta. Ročne ich do Sydney zablúdi viac ako 15 miliónov! Lákadiel je hneď niekoľko – bohatý kultúrny život, obrovské parky hýriace farbami a oslnivé pláže tiahnuce sa po celom pobreží. Ktoré miesta by ste nemali pri návšteve Sydney vynechať?

Pamiatky v Sydney

Najznámejšou pamiatkou je Opera v Sydney (Sydney Opera House), slávnostne otvorená 20. októbra 1973. Výstavba tohto multifunkčného umeleckého centra začala už v roku 1958 a jej autorom je dánsky architekt Jørn Utzon. Opera v Sydney je neodmysliteľnou súčasťou scenérie a pravidelne sa umiestňuje na popredných priečkach TOP pamiatok celej Austrálie.

Ďalším miestom, ktoré vám na výlete v Sydney nemôže uniknúť, je prístavný most Sydney Harbour Bridge. Postavený bol v rokoch 1923 až 1932 a zapísaný je dokonca v Guinessovej knihe rekordov ako najdlhší široký most. Kvôli svojmu tvaru sa prezýva aj „The Coathanger“, teda ramienko na šaty. Prechádza cez neho železničná a automobilová trať, prechodný je pre cyklistov aj chodcov.

Z architektonických pamiatok sa oplatí navštíviť do detailov vyšperkovanú The Queen Victoria Building postavenú na konci 19-teho storočia. Nájdete v nej prvky gotiky, renesancie a románskeho štýlu. V súčasnosti sa v jej interiéri nachádza obchodné centrum.

Koloniálny štýl výborne reprezentuje budova Government House Sydney na Macquarie Street. Stavba bola dokončená v roku 1846 a odvtedy bola domovom 27 guvernérov štátu Nový južný Wales (New South Wales). V interiéri cítiť vplyv gotiky, exteriéru dominujú pestrofarebné záhrady.

Parky a záhrady v Sydney

Piknik v Sydney nie vôbec zlý nápad! Na výber máte hneď z niekoľkých parkov a záhrad. Najospevovanejšími sú záhrady Royal Botanic Gardens, ktoré ponúkajú bohaté rastlinstvo od byliniek, cez sukulenty až po exotické skleníky, a situované sú hneď v srdci metropoly.

Centennial Parklands je pomenovanie, ktoré združuje skupinu parkov na východe Sydney- konkrétne ide o Moore Park, Queen’s Park a Centennial Park. Nudiť sa nebudete ani v jednom z nich. Centennial Park je miestom pohody a odpočinku už od roku 1901. Počas austrálskej jari a leta je bohatý na množstvo eventov, udalostí alebo koncertov.

Múzeá a galérie v Sydney

Umelecká galéria Nového južného Walesu (Art Gallery of NSW) je plná skvostov od tradičného umenia domorodcov, až po moderné formy súčasného umenia. Vstup je voľný.

Súčasné umenie je zozbierané v Museum of Contemporary Art, vodný svet môžete lepšie spoznať v múzeu námorníctva Australian National Maritime Museum.

Pláže v Sydney

Prekrásnymi bielymi plážami sa to v Sydney len tak hemží. Najznámejšou je turistická Bondi Beach, ktorá patrí podľa mnohých recenzií medzi TOP miesta v Austrálii. Hrdí sa výbornou lokalitou – nachádza sa blízko predmestí na východe Sydney, ale aj krištáľovo-čistou vodou. Nevýhodou je, že užiť si biely piesok na Bondi Beach chce každý, preto je pláž často preplnená.

Blízko Bondi Beach nájdete pláže Tamarama, Bronte, Clovelly alebo Coogee. Známa je trasa z Bondi pláže na Coggee, kde si môžete užiť pohľad na oslnivé pobrežie a v správnom čase uvidieť sťahujúce sa veľryby. Surferi nájdu svoj raj na južných plážach Maroubra a Cronulla. Ak hľadáte pokojnejšie miesta, vyskúšajte Balmoral na severe alebo Redleaf na východe.

Na svoje si prídu aj milovníci podmorského sveta a dokonca aj tí, ktorí snívajú zaplávať si so žralokmi. Len polhodinu od Sydney sa nachádza pobrežná oblasť Manly s množstvom vodných atrakcií a niekoľkými druhmi vodných živočíchov, ktoré nenájdete nikde inde, iba tu.

Príroda v okolí Sydney

Rozhodne navštívte druhý najstarší národný park na svete – Royal National park. Rozprestiera sa južne od Sydney a návštevníkom ponúka viac ako 100 kilometrov pešej trasy cez pobrežný dažďový prales, dramatické útesy a nedotknuté pláže. Dostanete sa tam vlakom (stanica Cronulla alebo Waterfall).

Sydney Harbour National Park je chránený prírodný park, v ktorom nájdete prekrásne pobrežia, ostrovy a ostrovčeky.

Neďaleko, len 100 kilometrov od Sydney, sa nachádzajú Modré vrchy (Blue Mountains), od roku 2000 zapísané v dedičstve UNESCO. Rastú tu vzácne druhy eukalyptov. Prekrásnu scenériu si viete užiť vďaka lanovke, ktorá vás prevedie z vrcholov až na dno rokliny Modrých vrchov.

Na čo si dávať pozor v Sydney

Austrália má stabilný politický systém a nízku mieru kriminality. Vo vyše 5-miliónovej metropole však na vás striehne také isté nebezpečenstvo ako v ktoromkoľvek veľkomeste. Za najnebezpečnejšiu štvrť sa považuje The King Cross, prezývanú The Cross. Dokazujú to aj štatistiky, podľa ktorých sa naviac napadnutí a zločinov stalo práve tu. Podľa viacerých zdrojov a názorov domácich či turistov sa však netreba štvrti The King Cross úplne vyhýbať, stačí si dať lepší pozor a navštíviť ju počas dňa.

Najviac nebezpečenstva v Sydney na vás striehne na plážach. Okrem zopár jedovatých tvorov si veľký pozor musíte dávať najmä pri potápaní. Na strážených plážach prebieha kontrola každý deň – sledujte žlté a červené vlajky, ktoré označujú nebezpečné časti, a tým sa vyhýbajte.

Nepodceňujte ani austrálske slnko. UV žiarenie môže byť počas letných dní až extrémne vysoké. Myslite na pokrývku hlavy, pliec a zabezpečte si krém s vysokým UV faktorom (minimálne 30 +) aj počas zamračených dní.

Pokiaľ sa chcete vydať na dobrodružnú cestu a vymeniť pohodlie hotela za zážitky v kempe, dávajte si pozor na austrálsku zver – nenechávajte vonku svoju obuv ani oblečenie, neprechádzajte sa bosí po tráve, a pod. Používajte len navrhnuté ohniská, nezakladajte oheň sami od seba na náhodne vybranom mieste. Koniec jari a celé leto je pre Austráliu obdobím požiarov. Sledujte preto správy o požiaroch v televízii, rádiu alebo na internete.

Foto: cdn.wonderfulengineering.com, lanlinglaurel.com