Zázračný mok sa na tomto svete nachádza vo viacerých podobách. Mnohí z nás ho poznajú ako pivo, či už svetlé, čierne, horké, sladké, alebo s prímesou. Nie je ale pivo ako pivo. My sme pre vás našli 10 najdrahších pív sveta, na ktoré si zrejme budete musieť našetriť. 

10. Schorschbock 57

Desiata priečka nášho rebríčka patrí pivu, ktoré svojou alkoholovou zložkou sfúkne na plnej čiare väčšinu konkurencie. Obsahuje totiž až 57,5 % alkoholu. Fľaša s objemom 375 ml by pritom mala obsahovať čarovný mok s orechovými tónmi a nádychom cigár. Pivo Schorschbock 57 bolo vyrobené v roku 2011 v Nemecku, pričom za jeden kus zaplatíte asi 200 dolárov.

Foto: Liquor.com

9. Cantillon Gueuze 1978

Známy belgický pivovar Cantillona predal svoje pivo Cantillon Guezue 1978 na jednej z búrz za 397 dolárov. Dôvodom vysokej ceny má byť obrovská kvalita samotného piva. Spomeňme len, že táto cena sa týkala fľaše o objeme 350 mililitrov.

Foto: Beerism.ca

8. Jacobsen Varna Vintage No.1

Pivovar JC Jacoben funguje už od roku 1847, pričom práve nápoj Jacobsen Varna Vintage No.1 by mal predstavovať prvé moderné pivo vlastnej výroby. Svetlo sveta napokon uzrelo 600 fliaš kúzelného moku s obsahom alkoholu 10,5 %. Samotné pivo pritom zreje vo švédskych a francúzskych dubových sudoch po dobu 6 mesiacov. Fajnšmekri ešte budú môcť Jacobsen Varna Vintage No.1 ochutnať v najlepších reštauráciach Kodane, avšak tu zaplatíte za jednu fľašu pravdepodobne viac, ako prvotne stála. Každopádne, už pôvodných 400 dolárov za 350 ml je dosť.

Foto: Luxury-insider.com

7. Brasserie Caulier Vieille Bon Secours Ale

Silné belgické tmavé pivo s obsahom alkoholu 8 % musí byť odložené v tmavých pivniciach po dobu minimálne 20 rokov, len vtedy si totiž naplno užijete jeho unikátnu chuť. V súčasnosti si Brasserie Caulier Vieille Bon Secours Ale môžete kúpiť v londýnskom bare Bierdome, avšak vzhľadom na obmedzený počet 350 ml fliaš rátajte so zvýšenou cenovkou. Tá tak môže bez problémov prevýšiť aj odporúčaných 700 dolárov.

Foto: Thebeerlantem.com

6. BrewDog The End of History

Ďalšie šialene drahé pivo predstavuje mok s obsahom alkoholu 55 %, čo je o 15 % vyšší podiel, ako je tomu v prípade priemerných tvrdých destilátov. To ale nie je jedinou zvláštnosťou BrewDogu. Tou druhou je cena 765 USD za 350 ml fľašu. Jedným z dôvodov je fakt, že na svete existuje len 11 fliaš tohoto piva.

Foto: Scotcampus.com

5. Nail Brewing Antartic Nail Ale

Dôvodom vysokej ceny piva z dielne Nail Brewing je fakt, že pri samotnom varení sa využila antarktická voda. Táto voda je pritom najčistejšia, najstaršia a najrýdzejšia voda na svete. Pivovar z Austrálie spolupracoval pri varení piva s organizáciou Sea Shepherds, ktorá bojuje proti zabíjaniu veľrýb v Antarktíde. Prvá 500 ml fľaša bola vydražená v roku 2010 za 800 dolárov, pričom celá suma poputovala práve na účet spomínanej organizácie. Cena sa ale bez väčších problémov môže vyšplhať aj na sumu 1 500 dolárov, a teda takmer dvojnásobok pôvodnej hodnoty.

Foto: Liquor.com

4. The Lost Abbey Cable Car Kriek

Toto pivo s obsahom alkoholu 7 % z kalifornského Strateného opátstva je najdrahším pivom vyrábaným v Spojených štátoch amerických. V apríli 2014 sa hodnota 750 ml fľaše na aukcii zastavila na hodnote 923 dolárov, avšak je vysoký predpoklad, že bude aj naďalej stúpať.

Foto: Talkbeer.com

3. De Cam / Drie Fonteinen Millennium Geuze 1998

Keď sa belgické pivovary De Cam a Drie Fonteinen v roku 1998 spojili, za cieľ si kládli jediné: vyrobiť pivo, ktoré by bolo hodné privítať nové tisícročie. A zdá sa, že sa im to aj podarilo. Jedna z fliaš Millennium Geuze 1998 o objeme 750 ml sa totiž vydražila za 923 USD.

Foto: Proaktivdirekt.com

2. Cantillon Loerik 1998

Zvláštnosťou druhého najdrahšieho piva je fakt, že bola vyrobená len jediná fľaša. Táto prednedávnom dosiahla vek 10 rokov a opäť tak nabrala na svojej hodnote. Samotné pivo bolo vydražené ešte v apríli 2014, kedy sa predalo za astronomických 2 583 dolárov.

Foto: Skinnerinc.com

1. Allsopp’s Arctic Ale

Najdrahšie pivo na svete patrí zároveň aj medzi tie najstaršie. Vyrobené bolo totiž ešte v roku 1875 v súvislosti s konajúcou sa antarktickou expedíciou, čo znamená, že jeho vek činí momentálne 141 rokov. Je vysoko pravdepodobné, že samotné pivo už nie je pitné, avšak ani to neodradilo nadšencov, aby sa oň v burze pobili. Jeho finálna cena sa tak zastavila na sume 5131 USD za 650 ml fľašu.

Foto: Imageevolution.com

Foto: Kudago.com