Uplynulý rok priniesol mnoho vedeckých objavov. Niektoré boli naozaj dôležité, niektoré zaujímavé a niektoré nepotrebné. Ak vás zaujíma, ktoré boli najčudnejšie, teraz máte jedinečnú príležitosť pozrieť si rebríček TOP 10 najpodivnejších príbehov z vedy za rok 2015. 

10. Upírske drony z USA

Americkí inžinieri z DARPA vyvinuli drony, ktoré sú ako upíry. Nemajú síce veľké zuby ani nesajú krv, ale s týmito fiktívnymi postavami majú spoločné to, že sa na slnečnom svetle kompletne rozplynú. Americká armáda už totiž nechce, aby sa jej drony na tajných misiách dostali do rúk nepriateľov.

9. Sýrčania si vyžiadali naspäť semená zo Špicberského úložiska

Na nórskych Špicbergoch majú globálne úložisko semien z celého sveta pre prípad globálnej krízy. Organizácia ICARDA, ktorá poskytla semená zo Sýrie, ale zjavne nehodlá čakať a vyžiadala si sýrske semená naspäť. Majú doplniť semennú banku v rozvrátenej Sýrii. Vzhľadom k prebiehajúcej vojne je ale ich osud neistý.

8. Holuby, ktoré diagnostikujú rakovinu

Na Kalifornskej univerzite v Davise naučili 16 holubov rozoznať na snímkach z mikroskopu rakovinu pŕs od normálnej prsnej tkaniny. Operencom to išlo údajne veľmi dobre a ide tak o ďalšie potvrdenie toho, že holuby majú skvelé pozorovacie schopnosti.

7. Jašterica so šiestimi chvostami

Jašterice sú známe svojimi schopnosťami zregenerovať poškodenú tkaninu, hlavne pokiaľ ide o ich chvosty. Ich regenerácia sa ale niekedy trochu zvrtne a dôkazom toho je aj objav z Argentíny, kde našli jaštericu, ktorej narástlo až neuveriteľných šesť chvostov! Ide údajne o nový svetový rekord.

jasterica

6. Štruktúra cudzej civilizácie alebo roj komét?

Astronómov v minulom roku fascinovalo zvláštne stmievanie hviezdy KIC 8462852. Zdalo sa, ako by ju zatieňovalo niečo veľké, s čím sme sa zatiaľ ešte nestretli. Objavili sa špekulácie, že by snáď mohlo ísť o ohromnú štruktúru cudzej civilizácie. Skromnejší názor počíta ale s tým, že to bol neobvyklý roj komét.

5. Bezhlavej ploštici narástli hlavy iných druhov

Ploštice regenerujú ešte lepšie ako jašterice. Vedci zistili, že keď sa ploštici druhu Girardia dorotocephala odreže hlava a pohrajú sa s jej nervovými bunkami, tak jej narastú hlavy tvarom pripomínajúce iné druhy.

4. Ploštica, ktorá sa rozmnožuje po oplodnení vlastnej hlavy

Ploštice sú očividne natoľko zaujímavé a divné, že sa v tomto prehľade umiestnili hneď dvakrát. Druh Macrostomum hystrix predstavuje hermafrodita, ktorý sa normálne pári vo dvojici. Keď mu ale chýba partner, tak si pomocou ostrého penisu oplodní vlastnú hlavu! Spermie potom doputujú k vajíčkam a všetko ostatné pokračuje tak, ako má.

Keď mu ale chýba partner, tak si pomocou ostrého penisu oplodní vlastnú hlavu!

3. V Kazachstane masovo zahynuli sajgy

Veľká časť antilop druhu sajga, ktoré žijú na Strednom východe, naraz zahynula. Step sa behom pár dní pokryla telami mŕtvych zvierat. Zrejme išlo o dramaticky prebiehajúcu nákazu, ale presná príčina masového úhynu kriticky ohrozeného druhu nie je doposiaľ známa.

mrtve zviera

2. Muž je otcom svojho dieťaťa a zároveň nie je

Niektorí ľudia nemajú vo všetkých bunkách svojho tela rovnakú DNA. Stáva sa to vtedy, ak plod pred narodením splynul so svojím súrodencom, dvojčaťom a vo vzácnych prípadoch to vyjde najavo. V minulom roku objavili muža, ktorý zlyhal pri teste otcovstva, aj keď je dokázané, že je otcom svojho dieťaťa.

1. Pacient sa nakazil rakovinou od pásomnice

Jeden Kolumbijec s vírusom HIV sa nakazil rakovinou, ktorú dostal od bežného druhu pásomnice. Jeho imunitný systém sa choval zvláštne, larvy pásomnice sa mu rozšírili na neobvyklé miesta v tele a tam sa zmenili na nádory. Nešťastný pacient nakoniec nezvyklej nákaze podľahol.

Zdroj: stoplusjednicka.cz