Počet dovolenkárov, ktorí si za svoju cieľovú destináciu zvolili Slovensko, každoročne stúpa. A inak tomu určite – aj vzhľadom na situáciu vo svete a rôzne „zaručené“ správy o hrozbách  v niektorých prímorských letoviskách – nebude ani tento rok.Ak práve rozmýšľate, kam sa v lete vyberiete, máme pre vás pár tipov. Zostavil ich zahraničný cestovateľský portál lazypinguines.com, ktorý zverejnil rebríček 10-tich  najčarovnejších miest na Slovensku. Autori sa zhodujú, že Slovensko je krajina plná nádherných kútov, v ktorej si prídu na svoje obdivovatelia prírodných krás v národných parkoch, turisti i milovníci histórie. Ktoré miesta teda patrí k tým najkrajším? Vyzeral by váš rebríček rovnako?

1. Demänovská dolina

Najkrajšia dolina Nízkych Tatier meria 16 kilometrov. Jej dominantou je Chopok (2024 m n. m.).

Dolina_Demianowska_TN1

2. Oravský hrad

Zachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou vo výške 112 metrov. Vznikol v 13. storočí a kedysi bol sídlom Oravskej župy. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.

1280px-Slovakia_Oravsky_Podzamok

3. Spišský hrad

Spišský hrad je unikátny príklad stredovekého komitátneho kráľovského hradu. Nachádza sa na vápencovom (travertínovom) skalnom brale a predstavuje jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. Spolu s komplexom Spišskej kapituly bol v roku 1993 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

1024px-Spišský_hrad,_okres_Spišská_Nová_Ves_(28)

4. Štrbské pleso

Najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské pleso. Jeho názov vyplýva z polohy v historickom štrbskom chotári.

Strbske_pleso_Solisko

5. Zlatno

Obec Zlatno v Zlatomoravskom okrese z troch strán obklopujú lesy Tribečského pohoria. Jej názov je zrejme odvodený od zlata, ktoré sa tam počas stredoveku ryžovalo. Potoky, ktoré obcou a okolím pretekali, boli vraj zlatonosné. Údajne práve pre ťažbu zlata bol nad Zlatnom postavený aj Čierny hrad, z ktorého sa na ryžovanie dohliadalo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. Hrad Beckov

Hrad Beckov sa týči na 60 metrov vysokom strmom brale nad obcou rovnakého mena neďaleko rieky Váh, kde už od 13. storočia strážil obchodnú cestu, vedúcu Považím.

Hrad_Beckov_(by_Pudelek)

7. Vysoké Tatry

Najvyššie pohorie na Slovensku, ktoré je zároveň u nás jediným horstvom s alpským charakterom.

1280px-Vysoké_Tatry,_výhled_z_vrcholu_Rysy,_září_2011_(29)

8. Vlachy

Čarovná obec na Liptove, vzdialená len 3 kilometre od vodného diela Liptovská Mara. Obklopujú ju Nízke Tatry i Západné Tatry.

vlachy

9. Liptov

Malebný región na severe Slovenska, charakteristický rozmanitosťou prírody, folklórom, jedinečnou architektúrou aj širokými možnosťami oddychu a zábavy.

Celtic_settlement-Open-Air_Archaeological_Museum_Liptovska_Mara_-_Havranok,Slovakia.

10. Bratislava

Hlavné mesto Slovenska má čo ponúknuť milovníkom kultúry aj histórie. Mestská pamiatková zóna s dominantným štvorvežovým Bratislavským hradom je jedna z najväčších na Slovensku.

800px-Ba_castle_at_nightZdroj: lazypinguines.com | Foto: Wikipédia

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mia
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.