1. Najdlhšou riekou sveta je africký Níl, ktorý meria 6 671 kilometrov. Preteká cez 9 krajín, ktoré sú vďaka nemu trošku „bohatšie“. V najširšom mieste má jeho koryto šírku až 8 kilometrov. V tesnom závese za Nílom je v dĺžke juhoamerická Amazonka a čínska Jang-c‘-ťiang.

2. Najvyššími vodopádmi sveta sú Anjelské vodopády, ktoré sa nachádzajú vo Venezuele v Južnej Amerike. Voda v nich padá z výšky až 967 metrov. Dostať sa k nim ale nie je veľmi jednoduché, najbližšia cesta je od nich vzdialená takmer 200 kilometrov.

zaujimavosti-priroda-den-Amerika

3. Najhoršie zemetrasenie na Zemi bolo v roku 1557 v centrálnej Číne, kde o život prišlo zhruba 850 000 ľudí. Druhým najhorším je zemetrasenie z 27. júla 1976, keď boli otrasy v Číne, konkrétne v severovýchodnej časti v blízkosti mesta Tangshan. Podľa čínskej vlády tu vtedy zahynulo 255 000 ľudí, no počet obetí sa odhaduje až na 650 000.

4. Najväčšou činnou sopkou na svete je Mauna Loa – v preklade Dlhý vrch. Jej objem je neuveriteľných 75 000 kilometrov kubických a jej výška od základne na morskom dne až po najvyšší vrch je takmer 9 kilometrov. Navyše, zaberá približne polovicu ostrova, na ktorom sa nachádza – Havaj. Tiahne sa v dĺžke cez 15 kilometrov a vrchol sa týči vo výške 4 169 metrov nad morom.

mauna_loa

5. Najnižšia nameraná teplota na Zemi je od decembra 2013 teplota -93,2 °C. Vedci ju zaznamenali satelitom na Aljaške, v nadmorskej výške približne 3 900 metrov nad morom. Prekonali tak teplotný rekord z júla 1983, keď na ruskej polárnej stanici Vostok namerali -89,2 °C. So slovenským rekordom z roku 1929, keď vo Vígľaši namerali -41°C sa to nedá porovnať.

6. Najnižším suchým miestom na zemi je pobrežie Mŕtveho mora v Izraeli. Povrch tohto jazera totiž leží v nadmorskej výške 398 metrov pod morom a jeho dno ďalších 398 metrov pod hladinou svetového oceánu. Mŕtve more je zároveň najslanším jazerom na Zemi, vo vode je takmer nemožné plávať alebo sa ponoriť.

7. Najväčším oceánom sveta je Tichý oceán, inak zvaný aj Pacifik, s rozlohou 180 miliónov kilometrov štvorcových. Nachádza sa medzi Amerikou, Áziou, Austráliou a Antarktídou. Jeho rozloha zaberá polovicu svetového oceánu a takmer jednu tretinu celého povrchu Zeme. V Pacifiku sa nachádza cez 25 000 ostrovov, čo je viac ako súčet všetkých ostrovov v ostatných oceánoch, najväčším z nich je ostrov Nová Guinea. Tichý oceán má aj ďalšie naj – nachádza sa tu najhlbšie miesto na Zemi, známa Mariánska priekopa, ktorej hĺbka dosahuje až  10 924 metrov.

8. Najviac sladkej vody je uloženej v ľadovcoch v Antarktíde a Grónsku. Tvorí až 70 % svetových zásob. Ďalšiu vodu obsahuje atmosféra a iba zanedbateľné 1 % sladkej vody sa nachádza v jazerách a riekach.

9. Najväčšou púšťou sveta je africká Sahara, ktorá svojou rozlohou 9 miliónov kilometrov štvorcových zaberá porovnateľné územie ako napríklad USA alebo Čína. Za spomenutie stojí aj Atacama, púšť nachádzajúca sa paradoxne v tesnej blízkosti Pacifiku, na západnom pobreží Južnej Ameriky, ktorá je najsuchšou na svete. Tiahne sa cez Peru až do Čile, na niektorých jej miestach neprší aj celé desaťročia. Konkrétne najsuchším miestom sveta je Arica v Čile. Priemer zrážok sa tu pohybuje na úrovni 0,76 milimetra za rok.

109_gen_291901703

10. Najrýchlejší víchor bol nameraný v roku 1996 v Austrálii. Vtedy dosiahol tropický cyklón Olívia rýchlosť až 408 kilometrov za hodinu. Na Slovensku najsilnejšie fúkalo naposledy v januári roku 1949, keď meteorológovia namerali na Skalnatom plese rýchlosť vetra až 283 kilometrov za hodinu.