Vstup ženy do menopauzy znamená koniec jej plodnosti. Preto sa väčšina z nich usiluje stihnúť svoje materstvo skôr, ako sa tento kritický okamih priblíži. Chlapi to občas komentujú posmešným: „už jej tikajú biologické hodiny“. Ale pozor! Mnohí totiž ani len netušia, že biologické hodiny v skutočnosti tikajú aj im.Možno teraz budete protestovať tvrdením, že kým žena sa môže stať matkou len do určitého veku, chlap môže dieťa splodiť v podstate po celý život. A známe celebrity, ako napríklad spevák Karel Gott či herec Karel Šíp, vám dávajú za pravdu. V skutočnosti je to ale trochu inak. Muž síce môže splodiť potomka aj vo vysokom veku, jeho spermie sú však už po istej dobe geneticky nekvalitné.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Ktorý je to ale ten zlomový okamih, do ktorého by chlapi mali mať svoje rodičovstvo vyriešené? Je ním údajne štyridsiatka. Po dovŕšení tohto veku počet spermií v ejakuláte prudko klesá a predovšetkým sa znižuje jeho genetická kvalita. Vedci potvrdili súvislosť medzi vyšším vekom otca a rizikom vrodených chýb a vývojových porúch u dieťaťa, ako je napríklad autizmus či schizofrénia. Štúdie vykonané na Kolumbijskej univerzite dospeli k záveru, že riziko je vysoké aj vtedy, ak partnerkou staršieho muža je výrazne mladšia žena, ktorá nemá žiadne zdravotné problémy.

Máte to v rukách

Je známe, že ženská plodnosť je obmedzená, pretože ženy sa narodili s obmedzeným počtom vajíčok. A keď sa minú, žena nie je schopná splodiť dieťa. V mužskom tele sa spermie tvoria neustále, a tak sa môže zdať, že jeho plodnosť je na rozdiel od tej ženskej neobmedzená. Aj muž však starne a ovplyvňuje to jeho reprodukčné schopností. Na kvalitu spermií navyše výrazne vplýva životný štýl, konzumácia alkoholu, fajčenie, nedostatok pohybu, príliš tesná spodná bielizeň či nezdravé stravovanie.

Je teda dôvod zúfať si, ak už máte po štyridsiatke a deti ešte len plánujete? Určite nie! Nekvalitné gény totiž síce ohrozujú samotné počatie, znižujú šancu na úspech, zvyšujú riziko potratu a viac dieťa ohrozujú geneticky podmienenými chorobami a chybami, no určite to neznamená, že spermie staršieho muža sú automaticky zlé. Zdravý muž, ktorý aktívne svoju plodnosť chráni správnou životosprávou, môže podľa vedcov počať zdravé dieťa aj dlho po štyridsiatke.

Foto: Pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Teo
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.