Ak ste často za volantom auta, určite vám už napadlo, že by nebolo zlé mať v aute kamerku, ktorá by zachytávala dianie pred vami. Takúto „čiernu skrinku“ už používa veľmi veľa vodičov a nám také niečo tiež v redakčnom aute chýbalo, tak sme na našu žiadosť oslovili spoločnosť Mio, ktorá nám ochotne požičala ich „vlajkovú loď“ medzi kamerami do auta: MIO MiVue Mirror R30.

 

Prečo práve MIO MiVue Mirror R30?

Nebolo to žiadne prchké rozhodnutie osloviť práve spoločnosť Mio a požiadať ich o produkt MIO MiVue Mirror R30. Robili sme veľký prieskum toho, čo je na našom trhu možné kúpiť a sledovali sme konkrétne záznamy od užívateľov na Youtube, aby sme sa presvedčili o kvalite obrazu. Na kameru sme vo všeobecnosti mali takéto požiadavky:

– pokiaľ možno umiestnenie ZA spätným zrkadlom na čelnom skle (z legislatívnych dôvodov, viď nižšie)

– kvalita videa aj za znížených svetelných podmienok / v tme v dostačujúcej kvalite (aby bolo vidno ŠPZ)

– uhol záberu aspoň 130 stupňov

– možnosť kontinuálneho nahrávania

– automatické zapínanie a vypínanie záznamu pri naštartovaní / vytiahnutí kľúča zo zapaľovania

Tieto požiadavky najviac spĺňal práve MIO MiVue Mirror R30. Videá, ktoré sme si na youtube mali možnosť pozrieť boli podľa nás v zaujímavej kvalite. Záznam videa je na tomto zariadení možné totiž robiť až v rozlíšení 2304 x 1296 pixelov pri 30 snímkach za sekundu, čo je naozaj parameter, ktorý len tak na hocijakej kamere do auta nenájdete. Kamera sníma záznam pred sebou v uhle nami požadovaných (minimálne) 130 stupňov, čo je dostatočne na to, aby ste videli celú cestu pred sebou sprava doľava.

mio-mivue-r30-visszapillanto-tukor-menetrogzito-kameraval-38250

Umiestnenie kamery v aute – legislatíva

Umiestniť kameru v aute smiete podľa zákona iba tak, aby vás nerozptyľovala a nebránila vám vo výhľade. Bežnú kameru teda nemusíte pred policajnou kontrolou obhájiť, že „vám nebráni vo výhľade“ alebo vás „nerozptyľuje“. Kamera MIO MiVue Mirror R30 je však ako keby druhé zrkadlo, ktoré umiestnite „nad to vaše“.

Inštalácia MIO MiVue Mirror R30

Inštalácia prebehla jednoduchšie, ako sme si mysleli. Mali sme trošku obavy, ako to tam celé prichytíme, ale jednoduchý systém gumičiek okolo pôvodného zrkadla umožnil pevnú a rýchlu inštaláciu. Za celé používanie sa nám nestalo, že by sa kamera pohla či inak uvoľnila z pozície, do akej sme ju nainštalovali, a to musíme povedať, že máme v aute extrémne malé zrkadlo. Ku kamere je dostatočne dlhý kábel (asi 3 metre) na to, aby ste obišli celé čelné sklo a nemali žiaden kábel vo výhľade. Šošovku objektívu je možné jemne natočiť do všetkých strán a aj s ňou krútiť, aby ste obraz nastavili správne v súlade s horizontom.

$_1

MIO MiVue Mirror R30 – pozitíva

Pri viac ako mesačnom testovaní tohto zariadenia sme boli prekvapení funkčnosťou. Záznam je dobre viditeľný aj z nočných jázd, upozorňujeme však čitateľov, že tu je dôležité aj to, aké svetlá používa váš automobil – my sme jazdili v aute s bi-xenónovými svetlometmi, čo pozitívne ovplyvňuje záznam z kamery. Kamera sa vždy automaticky zapla po naštartovaní a po vytiahnutí kľúčika, resp. po niekoľkých sekundách sa vypla. Zapnutie aj vypnutie vždy ohlásila pomerne hlasným tónom. V zázname videa je nahrávaný aj zvuk v kabíne, čo je však možné vypnúť. Kamera používa micro SD kartu – podporované veľkosti sú do 32 GB, čo stačí v plnej kvalite na približne 8 hodinový záznam. Menu je v českom jazyku a pomerne zrozumiteľné. Funkcia kontinuálneho záznamu funguje tak, že všetok záznam je rozdelený do jednotlivých súborov o asi dĺžke približne jednej minúty. Ak sa pamäťová karta naplní, začne sa premazávať najstarší súbor. Ak chcete niektorý zo záznamov uložiť, stlačíte tlačidlo na to určené, ten súbor sa presunie do špeciálneho priečinka a nebude sa premazávať.

dsc1650

MIO MiVue Mirror R30 – negatíva

Nami testovaný model nemal GPS modul. Kamera ho však podporuje (je tam naň konektor), ale je ho treba dokúpiť ako príslušenstvo, čo ak urobíte, na zázname potom uvidíte aj rýchlosť jazdy, preťaženie a ďalšie údaje, ktoré sme my nemali k dispozícii. Vyhotovenie „nového spätného zrkadla“ nám prišlo ako trošičku zbytočne nadrozmerné. Jednak vás síce poteší, aký máte „mega späťák“, ale v našom malom aute nám trošku zavadzal, po pár dňoch jazdy sme si ale zvykli. Podporované micro SD karty sú „iba“ do 32 GB, čo síce stačí na približne 8 hodín záznamu v plnej kvalite, ale ak chcete točiť všetko, musíte denne či viackrát za deň meniť alebo prekopírovať SD kartu inam, čo je trochu otravné. Kapacita 64 či 128 GB by tento problém rozhodne riešila.

Viditeľnosť nahrávaného záznamu na displeji zariadenia

Na MIO MiVue Mirror R30 to funguje tak, že displej je ako keby „v zrkadle“. Keď je vypnutý, vidíte zrkadlo, teda to, čo sa deje za vami. Ak je zapnutý, vidíte to, čo nahrávate (uprostred zrkadla, čiže stále zostáva kopec miesta na to, aby ste videli, čo sa deje za vami). Občas je ale tento stav neželaný – napríklad naštartujete a chcete ihneď cúvať, vtedy musíte manuálne displej vypnúť, ak chcete plnohotné spätné zrkadlo. A ešte jedna malá kritika: displej za denného svetla vidíte nie dostatočne ostro na to, aby ste si počas jazdy skontrolovali detailne nahrávaný záznam.

MIO MiVue Mirror R30 – celkové zhodnotenie

MIO MiVue Mirror R30 je nadštandardná kamera do auta za pomerne dobrý peniaz. Jej veľkou prednosťou je umiestnenie v aute také, ktoré je plne s platnou legislatívou. Videozáznam je v ultra vysokom rozlíšení 2304 x 1296 pixelov s kvalitou záznamu budete určite spokojní. Jediné, čo nám trošku vadí, že v malom aute takýto „veľký späťák“ trošičku zavadzia, ale určite sa na to dá zvyknúť. S výrobkom sme však boli nad mieru spokojní a keďže sme ho už vrátili, nemá naše hodnotenie čo ovplyvniť – môžeme s čistým svedomím prehlásiť, že by sme ho odporučili na kúpu svojmu známemu.