Djokovič, Federer, Murray, Wawrinka, Berdych, Nadal. Kto by nepoznal tieto hviezdy svetového tenisu? Všetkých spája to, že dlhé roky vládnu mužskému tenisu, prehrávajú len výnimočne (aj to sami so sebou, resp. porážajú sa navzájom), pribúdajú im trofeje a milióny na účte … a stúpa im číslo v kolonke “vek”. Tak, ako odišli legendy čias minulých, odídu aj spomínaní tenisti. Kto je však budúcnosťou tenisu?Tenisti končia kariéru po tridsiatke, dlhšie ako do tridsaťpäťky hrajú len sporadicky. Vrcholné výkony zväčša muži-tenisti predvádzajú vo veku od 25 do 30 rokov. A prostý pohľad na aktuálny rebríček vraví jasnou rečou. Elita je stará! Vo svetovej dvadsiatke sú len dvaja hráči do 25 rokov a až 14 hráčov má aspoň 28 rokov. Takto o rok bude kompletne celá top5 aktuálneho rebríčka zložená z tridsiatnikov. O tri či päť rokov nikto z nich nebude v okruhu, kto ich nahradí? Toto sú kandidáti na budúce svetové jednotky, zoradení podľa abecedy.

Borna Čorič

Hneď na úvod možno najhorúcejšie želiezko v ohni. 19-ročný Chorvát je aktuálne na hrane top50, no už pred rokom bol na 33. mieste. Zatiaľ mu chýba výraznejší úspech na grandslamových turnajoch a taktiež schopnosť porážať hráčov z top10. No v najbližšom období sa to môže v jeho prípade ľahko zmeniť, veď už v Davis Cupe proti USA dokázal pevné nervy hodné skúseného borca…

i3

Grigor Dimitrov

Ojedinelý zjav bulharskej tenisovej školy, veď iný Bulhar nie je ani v top300. Už pred pár rokmi sa hovorilo, že tento (dnes už 25-ročný) tenista raz bude svetová jednotka. V roku 2014 bol v semifinále Wimbledonu a bol v top10. Dnes je 34. hráč sveta, no opäť naberá víťaznú mentalitu, ktorá sa mu na čas stratila. Ak nepoľaví, o rok môže byť v top5.

i01

Taylor Fritz

Stále len 18-ročný supertalent amerického tenisu, víťaz juniorského US Open 2015, ktorý medzi seniormi hrá skvele, no na grandslamoch nevyhral v hlavnej časti ani jeden z troch zápasov… Aktuálne je aj napriek tomu už na 60. mieste, a tak sa USA možno dočká od čias Agassiho a Samprasa novej svetovej jednotky. Potrebuje sa len oťukať a začať vyhrávať aj väčšie zápasy.

i02

David Goffin

Belgický tenista má 25 rokov a už viac ako rok sa pohybuje na hrane svetovej top10. Stále mu však čosi chýba k tomu, aby sa do nej dostal. Po tom, ako jeho súperi z top10 budú vypadávať, on by sa do nej mohol dostať, len to bude treba najmä na veľkých turnajoch dotiahnuť ďalej ako len tam, kde sa od neho očakáva.

i04

Nick Kyrgios

21-ročný Austrálčan, ktorý má na svojom konte už päť turnajových triumfov, hoci už rok nevyhral žiadny. Aktuálne je na 18. mieste, nikdy vyššie nebol. Je vysoký, rýchly a má skvelé podanie. Ak si udrží formu a bude krok po kroku napredovať, Austrália môže mať novú svetovú jednotku, prvú od čias Hewitta z prelomu tisícročí.

i05Kei Niskikori

Najlepší japonský tenista všetkých čias má 26 rokov a je svetová šestka. Najvyššie bol už na štvrtom mieste a momentálne je schopný vyhrávať s kýmkoľvek, možno až na Djokoviča. O také tri roky, keď aktuálna top5 bude mať celá už cez tridsať rokov a budú im pribúdať zranenia, Kei sa môže dostať na trón. Veď aj Djokovič sa naň dostal až keď mal 27 rokov.

i6

Milos Raonic

Kanadský bombardér so srbskými koreňmi prežíva skvelé obdobie, bol vo finále Wimbledonu a naučil sa porážať aj najlepších. Zlepšil sa aj po psychickej stránke, čo je dôležité. Má 25 rokov a najvyššie bol na štvrtom mieste. O rok či dva môže byť aj on svetová jednotka. Veď ak niekto zosadí Djokoviča, môže to byť najbližšie práve on.

i7Jack Sock

23-ročný Američan je budúcnosťou pre tenisovú veľmoc minulosti. Hoci sa drží aktuálne len okolo dvadsiateho miesta, jeho čas môže prísť, samozrejme ak sa o niečo zlepší. Svoje prvé úspechy dosiahol paradoxne vo štvorhre, teraz presedláva na dvojhru a vyzerá to sľubne. Na vrchol rebríčka to síce nedotiahne, do top10 však kľudne.

i8Dominic Thiem

22-ročný “sused” Rakúšan sa nedávno dostal do top10 a približne posledných štrnásť mesiacov hrá fantasticky. Na svojom konte má už dnes sedem titulov, no nedosiahol zásadný úspech na veľkých turnajoch. Ak nejaký príde, body zaň ho katapultujú do top5 a o nejaký rok-dva môžu aj na vrchol.

i9Alexander Zverev

Má sotva 19 rokov a už je na 24. mieste! Nemecký tenista má všetky predpoklady zosadiť terajšiu elitu a v takom roku 2018 či 2019 môžeme čítať novinové titulky “Nemecko má po Beckerovi druhú svetovú jednotku”.i10

Kto z nich to naozaj dotiahne na 1. miesto rebríčka ATP, môžme len polemizovať, pretože Djokovič či Murray sú stále pri sile a žiadny mladík nebude mať ľahké zosadiť ich. No raz to jeden bude, a zrejme jeden z tejto partie!

Zdroj: atpworldtour.com | Foto: twitter, skysports.com, eurosport.com, sportingnews.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba