Pracovný týždeň začal a znudený chlapík už rozmýšľa, čo bude robiť cez víkend. Alkohol a dámska spoločnosť sa mu zunovali. Zavíta teda na miesto, kde ľahko a anonymne zoženie čokoľvek. Chce drogy, no pokojne by tu mohol kúpiť aj útočnú pušku Kalašnikov či novú pečeň. Za kokaín a extázu zaplatí bitcoinami a spokojne pokračuje v práci. Pritom sa ani nepohol z kancelárskej stoličky. To, čo potreboval, zohnal na dark webe.Nie všetky časti internetu sú prístupné každému, kto používa bežný prehliadač. Ak sa chcete dostať na dark web, potrebujete špeciálny softvér. Keď ho máte, surfujete po „temnej sieti“ podobne ako po internete.

Aj tak sa ale nedostanete všade. Niektoré stránky sú skryté a vyhľadávač ich nenájde. Aby ste na ne získali prístup, musíte poznať presnú adresu. Práve na nich môžete prostredníctvom kryptomeny Bitcoin kúpiť produkty a služby, ktoré v obchodoch bežne nedostať. Pod produktami myslíme napríklad orgány, pod službami zasa nájomné vraždy.

Dark web je miestom takmer absolútnej anonymity. Schádzajú sa tu členovia skupín, ktorí chcú zostať ukrytí pred pozornými očami vlád a bezpečnostných agentúr. Je útočiskom whistleblowerov, ktorí prostredníctvom neho komunikujú s novinármi a prezrádzajú im zákulisné informácie. Ak vám niečo hovorí meno Edward Snowden, mali by ste vedieť, že aj on hojne využíval práve dark web.

Na druhej strane sa tu stretáva aj spodina spoločnosti. Pedofili, teroristi, obchodníci s orgánmi a pašeráci tu obchodujú pod plášťom neviditeľnosti.

dark web

Vstup do tmy

Samotný pohyb po dark webe nie je nelegálny. Ak sa naň chcete dostať, stačí vám špeciálny program. Medzi najznámejšie patria Tor, Freenet a I2P, pričom práve prvý z nich je na obsluhu najjednoduchší a najpopulárnejší. Z netu si viete stiahnuť kompletný balík aj s prehliadačom Firefox, v ktorom je Tor priamo zabudovaný.

Len za rok 2014 zákazníci minuli na nákup drog cez dark web asi 200 miliónov eur.

Možno sa pýtate, na akom princípe funguje. Predstavte si to nasledovne. Chcete sa autom dostať do Berlína, no viete, že vás sledujú. Nevydáte sa sem teda priamo, ale okľukou. Navštívite Viedeň, Rím, Madrid, Paríž, Ženevu a v každom meste zmeníte auto. Sledovať vás bude takmer nemožné.

Podobne pracuje aj Tor. Správy aj celý váš pohyb po dark webe putujú najprv cez počítače pripojené k sieti, pričom v každom z nich sa dáta šifrujú.

Ani to vám ale nedokáže zabezpečiť absolútnu anonymitu. Odhaliť vás môžu na základe používateľských mien a mailových adries, ktoré navštívená stránka dokáže rozpoznať. Ak sa chcete vyhnúť odhaleniu, musíte siahnuť po ďalších špeciálnych programoch, ktoré vás udržia v utajení.

Mena, ktorá všetko zmenila

Peniaze sú základom obchodu. Platiť za nelegálny tovar a služby na dark webe kreditkou by bolo rovnako užitočné, ako jazdiť po meste stovkou so skrytými značkami a potom poslať videozáznam policajtom. Našťastie sa pre všetkých ľudí, ktorí sa pohybujú za hranicami zákona, objavil Bitcoin. Virtuálna kryptomena umožnila anonymne platiť za čokoľvek z ktoréhokoľvek miesta na Zemi. Len za rok 2014 zákazníci minuli na nákup drog cez dark web asi 200 miliónov eur.

Aký temný je dark web?

Obhajcovia Tora tvrdia, že ide o softvér vyvíjaný primárne za účelom zachovania súkromia na internete. Bez neho by ľudia v krajinách s obmedzenou slobodu vraj nemohli bez obáv komunikovať.

dark webPravdou však je, že dark web sa využíva prevažne pri ilegálnych aktivitách. Mnohé z nich sme už spomenuli, no existujú aj stránky, o ktorých existencii by ste asi radšej nevedeli.
Nájdete tu napríklad stránku s množstvom receptov na varenie žien. Áno, čítate správne. Nie balenie, ale varenie.

Viete napríklad zistiť, ako tepelne upraviť jednotlivé časti tela a ako postupne odkrajovať kusy mäsa tak, aby človek vydržal nažive čo najdlhšie. Z častí tela, ktoré sa nedajú zjesť, je potom podľa návodov možné vyrobiť peňaženky či opasky.

Nestačí? Čo tak experimenty na ľuďoch? Ich obeťami sa často stávajú najmä bezdomovci či deti z chudobných rodín, ktoré ich rodičia nevedia uživiť. Na dark webe z nich nájdete podrobné medicínske záznamy. A to je len zlomok z desivých stránok, ktoré sa tu nachádzajú.

Tak ako, navštívite dark web? Ak sa ho chystáte vyskúšať, robíte tak na vlastné riziko. A nevravte, že sme vás nevarovali.

Foto: Flickr, Wikipedia, Tecknogeek.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Filip
Rád píšem a dúfam, že ľudia moje články radi čítajú.