Poznáte to. Zrazu sa cítite akýsi nevrlý a možno začnete trošku pokašliavať… Ou, „niečo na mňa lezie“ – poviete si, siahnete preventívne po šumáku s vitamínom C, aspiríne a fuknete do seba aj vytlačený citrón s medom – overené kombo.  Uvaríte mätový čaj a na noc preventívne jeden paralen, nech sa hlavne ráno nezobudíte chorý.

A ráno sa zobudíte… úplne na kašu. Kašeľ vás dusí ako útok Messi Neymar Suárez, v hlave vám duní ako na tribúne 10 minút do konca zápasu v Manchesteri, keď domáci vyhrávajú, v hrdle bolí, ako keby vám tam niekto napchal baseballovú loptičku a končatiny ledva ťaháte za sebou pri jedinej činnosti, ktorú „musíte“ – ísť na záchod.

Ó Bože, som chorý… poviete si.

OK, dáte sa na intenzívnu liečbu, pretože ležať 10 dní v posteli ako minulé leto, to sa vám naozaj nechce. A hlavne si to nemôžete dovoliť. Tentokrát to nebudete podceňovať a nezodvihnete sa z postele na pol dňa „lebo vám je už lepšie“, aby to zajtra vystrelilo ešte viac. Zostávate ležať, to je aj tak jediné, čo sa vám chce a čo vládzete.

1652

Následne si ale uvedomíte, že máte 3 hlavné problémy. 1. oznámiť svoju neúčasť na dnešnej rodinnej sešlosti. Áno, hlavne matke. 2. zrušiť zajtrajšiu romantickú večeru s frajerkou a v neposlednom rade – 3. oznámiť svoju neúčasť v práci, samozrejme, v najnevhodnejší okamih, pretože sa práve rozhoduje o úspešnosti vášho projektu, a teda vašom prípadnom kariérnom postupe.

To najhoršie je, samozrejme, telefonát s matkou.

„Nie, nechcem, aby si mi priniesla obed, ani nepotrebujem nič kúpiť a ani nechcem, aby si mi každý deň 2x volala, ako sa cítim a či niečo nepotrebujem“. Preboha, nie, hlavne, nech sem nechodí – nepotrebujem, aby mi pobehovala po byte, „upratala“ všetky pracovné papiere a do toho mi líčila, čo všetko musím a najmä z čoho PRESNE to mám! Chcem vypiť čaj, dať si tabletku, vypnúť zvonenie, zastrieť, zhasnúť, ľahnúť si a zobudiť sa, až keď budem zdravý!

Druhá je na rade frajerka, vyriešite to jednou rýchlou, jednoduchou a výstižnou správou cez WhatsApp. Odpoveď? „Ok, tak sa teda lieč“. OMG, tie suky sa dokážu normálne uraziť, že ja som ochorel v nevhodný moment! To je des. Tiež si sa mohla opýtať, či niečo nepotrebujem alebo či ma nemáš prísť aspoň pofajčiť, či vypotiť sa so mnou „telo na telo“. Ale nie, tebe to vyhovuje, teraz môžeš zobrať na kávu „vojaka v zálohe“ nejakého fešiho, ktorý by pripadal do úvahy hneď potom, čo by sme sa rozišli, čo bude aj tak onedlho. Takže len si rob svoj back-up, ja nemusím, ja si pôjdem niečo naloviť, hneď, ako sa budem cítiť fajn.

Teba potom ešte zopárkrát povyšúcham, kým nás to (rozumej, kým MA to) ešte bude baviť.

A teraz prichádza ozajstný oriešok – práca. Samozrejme, že môžete robiť aj z domu, problém je, že v prestávkach, keď sa ako tak cítite schopne – nestíhate sledovať ani maily, nie to ešte na ne odpovedať, či sa nejako plnohodnotne venovať práci… „Som chorý, zostávam sa liečiť doma v posteli, je mi ľúto, ale musíte to zvládnuť bezo mňa.“

Venované všetkým, čo práve ležia a riešia niečo podobné: Skoré uzdravenie!

PS: A vypnite už to plejko ;-)