Každý z vás má isto na fejsbuku v priateľoch človeka, ktorý má v kolonke zamestnanie napísané „sám sebe pánom“, na mieste vzdelanie má napísané „vysoká škola života“ a nástenku má priam až zaspamovanú citátmi typu „vlka nezaujíma, čo si o ňom ovce myslia“. Ak máte takéhoto človeka v okolí, radíme vám – rýchlo sa ho zbavte, pretože je dosť možné, že sa jedná o finančného poradcu.Nie tak dávno som sedel s pár známymi pri pive. Po niekoľkých pivkách si k nášmu stolu prisadol chalan, mohol mať tak 23 rokov, bol v saku a celý bol taký uhladený, akoby práve išiel na pracovný pohovor alebo na nejaké dôležité pracovné stretnutie. Na to, že bol piatok, skoro polnoc, mi to prišlo trošku divné, ale tak neriešil som a pil som si svoje pivo. Asi po polhodine sa na mňa chalan obrátil s tým, že sa volá, dajme tomu, Peter. Chvíľu som sa zamyslel a podal som mu ruku so slovami „Teší ma, Peter. Ja som Tomáš!“ Samozrejme, som mu nepovedal svoje pravé meno, predsa nebudem hovoriť svoje meno niekomu, kto v júli príde o polnoci do krčmy v obleku zo stužkovej, a namiesto toho, aby si dal jedného „čapáka“, tak pol hodinu suší na jednom Jackovi.

„Aj mňa teší. A odkiaľ si, Tomáš? A kde pracuješ?“ V tom momente si hovorím, že to bude isto nejaký psychopat, pretože kto normálny sa po troch slovách opýta na to, že odkiaľ som a kde pracujem. A tak moje centrum klamstiev muselo začať fungovať na 120 %. Na počudovanie som začal klamať bez mihnutia oka.

„Vieš čo, ja bývam v inom meste a sem som prišiel len za kamarátmi, pracujem pre jednu administratívnu kanceláriu. A prečo ťa to zaujíma?“

Odpovede som sa nedočkal, ale zato som sa dozvedel informácie o tom, že on tiež pracuje v administratíve, ale akurát si chce založiť niečo vlastné a hľadá skúsených ľudí do svojho tímu, a ak by som mal záujem, tak by sme sa mohli niekedy stretnúť. Celkom zaujímavá ponuka od človeka, ktorého som videl prvýkrát pred 15 minútami. Zarazilo ma aj to, že nepotreboval referencie.

„Dáš mi na teba kontakt? V priebehu týždňa by som sa ti ozval a dali by sme kávu. Stačí fejsebuk.“ (Za týmto nahodil úsmev od ucha k uchu a mal som pocit, že som nejaká mokrá trinástka a on ma balí.)

„Vieš čo, ja nemám fejsbuk. Je mi ľúto.“ (Hovno mi bolo ľúto. Jediné, čoho mi prišlo ľúto, bola moja drahocenná polhodina, ktorú som venoval na tohto čuromedána.)

„To nevadí. Dám ti číslo a prezvoň mi, nech si ťa viem uložiť.“ A v tom momente som pochopil, že som tak hlboko v riti, že by plakala aj Sasha Grey a pochopil som, že ma ide otravovať nejaký úchylák.

muz krici

Po ďalšej polhodine vypil svojho Jacka a konečne ťahal do pejči z podniku. Nedalo mi neopýtať sa ostatných spolusediacich, že kto to bol.

„Kto? Ten cocot? On robí nejakého finančného poradcu. Pred tým, ako otravoval teba, otravoval polku podniku. Dúfam, že si mu nedal číslo alebo nejaký kontakt na seba! Ak hej, čakaj, že ti zajtra bude volať!“ No super, mega, top. Práve nejaký odborník na financie získal moje číslo a už len čakám na to, keď mi zavolá s tým, že by mi rád pomohol s peniazmi.

Ako sa povedalo, tak sa aj udialo. Na druhý deň mi volal hneď ráno, ešte som nestihol ani oči rozlepiť a už mi zvonil telefón.

„Ahoj Tomáš, dúfam, že som ťa nezobudil. To som ja Peter. Napadlo mi, či neskočíme teraz na raňajky, lebo som v tvojom meste.“ Nechápal som, že kto to je a vôbec som nerozumel, že prečo ma oslovil Tomáš. Polku telefonátu som nevnímal, ale slovo Peter ma dostalo a rázne ma prebralo.

„No vieš, ja nie som doma. Večer som to prehnal a som ostal spať u toho a toho.“ A dúfal som, že som sa ho zbavil.

O dva dni nato mi volal znova, ale tento raz chcel ísť na obed. Bolo mi to nejaké divné, že každý druhý deň je v meste vzdialenom asi 65 km od jeho bydliska. Ale aj tentokrát som sa z toho nejak vyhovoril. Tomu človeku sa mi darilo úspešne vyhýbať, až kým si ma nevšimol v jednej kaviarni.

„Ahoj Tomáš. Čo tu robíš? Môžem si prisadnúť?“ Tak veľmi som chcel povedať nie, ale kým som nabral energiu mu odpovedať, tak už sedel a vysvetľoval mi jeho podnikateľský plán. Po polhodine prednášky som sa cítil ako zbitý pes a seriózne som mu chcel v plnej kaviarni vynadať ale, žiaľ, nepoznám žiadne slovo, ktoré by vystihovalo jeho osobnosť. Tak som sa len slušne ospravedlnil, že už musím ísť. Ale ani to som nestihol a už mi začal hovoriť ďalšiu prednášku o tom, prečo by som sa mal k nemu a jeho „tímu“ pridať.

fakty o peniazoch

Vtedy mi postrčil nejaký papier, kde hlavičku tvorilo jeho meno a logo vytvorené vo worde. Na papieri bolo okrem iného asi 6 grafov o tom, aké výhody by som získal a po čase dokonca mal aj vlastný tím, ktorý ak by robil veci tak, ako má, ja by som už nemusel robiť nič. Mal by som totiž províziu z ich provízie. A milý Petrík by mal z mojej provízie províziu, a z jeho provízie by mal ďalší človek províziu, a tak ďalej a ďalej. V skratke čistá pyramída.

V tom momente som to už psychicky nezvládol a postavil som sa so slovami „Je*em ti na toto tvoje podnikanie a uráža ma, keď si myslíš, že nepoznám pyramídové hry!“ Hneď nato som odišiel. Chalan sa na mňa len pozrel a so sklopeným zrakom si začal baliť svoje papiere. Asi o dva dni mi napísal SMS, v ktorej stálo. „Prepáč, ale asi sa nebudeš môcť stať členom môjho tímu. Je mi to ľúto, ale nezvládaš stresové situácie a to nie je vhodné pre môj biznis.“ Oh bože. Prečo? Však zapojiť sa do pyramídy bol môj sen už od nepamäti. Však čo môže byť lepšie, ako to, že si kúpim nejaký seminár, v ktorom sa dozviem hovno za super akciovú cenu. No proste príležitosť, ktorá sa neodmieta.

Na záver vám poviem len toľko. Ak vás niekedy osloví niekto, kto sa na vás usmieva od ucha k uchu, zaujíma sa o to, kde pracujete a dá vám ponuku, ktorá sa neodmieta, v žiadnom prípade sa nejedná o zlatokopku, ale o finančného poradcu. Zlatokopku zaujíma len to, koľko zarábate. (Mimochodom, veľmi zaujímavý rozhovor so slovenskou zlatokopkou si môžete prečítať TU!)

PS: Ako by jeden nemenovaný povedal. „Cocotkovia tohto typu sú také vy*ebané čvargy, čo by aj na Sahare predávali vrecká z pieskom.”

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Dome
Maník z Liptova, čo ho neinteresuje nič čo sa okolia týka. Má svoj svet v, ktorom hlavnú úlohu hrá hudba, kofeín a nikotín. Večný šovinista, ktorý neverí ani odrazu v zrkadle, lebo to čo tam niekedy vidí nieje ani možné.