Zlodeji sú opäť o niečo vynaliezavejší a ich najnovší systém vyžaduje na ukradnutie vášho auta len necelú minútku!Vynaliezavosť zlodejov nemá hraníc, a tak na nás opäť vymysleli nový spôsob, ako otvoriť a odísť na našom aute bez jediného škrabanca, vlámania a bez použitia páčidla či pakľúča. Aby toho nebolo málo, po novom to dokážu pokojne aj za 30 sekúnd! Už za 9 sekúnd dokážu otvoriť dvere a za ďalších 7 naštartovať a odísť. Ako?!

ukradnut auto za 30 sekund

Ako ukradnúť auto za 30 sekúnd

Na tento spôsob prišiel jeden okradnutý muž pomocou svojej bezpečnostnej kamery. Zlodeji využívajú slabinu auta, prvok komfortnej výbavy – systém bezkľúčového otvárania, zatvárania a štartovania s názvom Keyless-Go. Pri tomto systéme si auto od kľúča vyžiada overovací signál s kódom (pomocou rádiového pripojenia) a ak je kľúč vo vzdialenosti do jedného metra, vyšle kód do auta a dvere sú otvorené.

ukradnut auto za 30 sekund

Zlodejom však nevadí ani vzdialenosť väčšia ako 1 meter. Využívajú rôzne zariadenia na zosilnenie signálu, a tak môžu ukradnúť auto majiteľovi, ktorý je aj 100 metrov od vozidla. Toto zariadenie sa pritom zmestí do dvoch tašiek na notebooky a pri troche vynaliezavosti a znalosti analógovej elektroniky výroba takéhoto zariadenia nestojí viac ako 100 eur. Zlodeji pracujú vo dvojici, pričom jeden sa nachádza v blízkosti majiteľa, signál jeho kľúča zachytí, zosilní a pošle komplicovi. Komplic pri aute zachytáva signál a následne auto otvorí a naštartuje.

Ktoré modely áut sú ohrozené?

Redakcia Autobild a nemecký autoklub ADAC testovali, ktoré modely áut podľahli a ktoré sa naopak ukradnúť nepodarilo. Výsledky vás ale nepotešia.

ukradnut auto za 30 sekund
Výsledky testu redakcie Autobild a nemeckého autoklubu ADAC.

Bohužiaľ, z testovaných áut prešiel skúškou len Mercedes C300 Coupé, ktorý sa vyznačuje veľmi krátkym a dosť vzácnym kmitočetom. Ostatné autá sa skôr alebo neskôr podarilo otvoriť a naštartovať.

Ako ubrániť auto pred krádežou?

  • Noste kľúč v hliníkovej fólií. Zabránite tak rádiovému signálu.
  • Môžete použiť aj obal na film alebo historický obal na diskety.
  • Kľúč doma nevešajte na stenu a ani v blízkosti okna, ale radšej niekam doprostred bytu.
  • Použite mechanické zabezpečenie: zámok na volant a radiacu páku.
  • Odkladajte kľúč do chladničky. Cez jej kovovú stenu rádiové vlny neprejdú.

Zdroj: Autobild.cas.sk  |  Foto: Autobild.cas.sk, Cz.depositphotos.com