Michael Phelps predvádza na súťažiach výkony, akoby si pomýlil kategóriu. Hoci závodí v plávaní ľudí, občas to vyzerá, že by sa skôr hodil do pretekov rýchlostných člnov. Kým ostatní lapajú po dychu v polovici dĺžky bazéna, on si už v cieli vychutnáva pomyselnú víťaznú margaritu s úsmevom ako na okraji bazéna v dovolenkovom rezorte. V čom tkvie tajomstvo olympijského žraloka Phelpsa?1. Telesné rozmery

Práve telesné rozmery sú základom, na ktorom mohol Michael stavať. Kým jeho výška je “iba” 193 centimetrov, rozpätie jeho rúk dosahuje až 201 centimetrov! Práve vďaka tomu má vo vode záber ako vrtuľa Titanicu.

2. Flexibilita

Konkrétne flexibilita členkov. Je schopný zohnúť ich (vyrovnať) viac ako baletky, práve preto nimi môže vo vode kopať, akoby mal na nohách plutvy.

3. Veľkosť nôh

Keď sme pri plutvách… Phelps obúva topánky veľkosti 14, takže vlastne tie plutvy ani veľmi nepotrebuje.:)

4. Čo sa v mladosti naučíš

Michael Phelps začal s plávaním veľmi skoro, už vo veku sedem rokov.

5. Prvý rekord

Michael predvádzal rekordy už ako dieťa. Vo veku 15 rokov prekonal svetový rekord na 200 metrov motýľom. A my sme hrali v 15-tich Counter Strike, hm.

6. Genetické ochorenie?

Bude sa to zdať nelogické, ale práve kvôli veľkej telesnej stavbe a flexibilite je Michael každoročne testovaný na takzvaný Marfanov syndróm, čo je genetické ochorenie postihujúce spojivové tkanivá v tele.

7. Zlato, zlato, zlato

Michael získal v kariére toľko zlatých medailí, že ak by bol samostatnou krajinou, vo svetovom rebríčku krajín by bol na 32. mieste v počte získaných zlatých medailí.

8. Príprava

“Tréning dělá mistry”, vie to aj Michael, preto nezaháľa. V príprave na olympiádu v 2008 plával týždenne až 80 kilometrov!

9. Strava

Priemerná žena by mala denne prijať 1000 – 1200 kalórií. Phelps počas súťaží a tréningov príjme denne… podržte sa… 12 000 kalórií denne! Pozrime sa napríklad na raňajky šampióna. Každé ráno zje tri sendviče s volským okom, syrom, šalátom, paradajkou a majonézou, dve šálky kávy, omeletu z piatich vajec, tri francúzske toasty posypané cukrom a tri čokoládové palacinky.

10. Neprekonateľný

Michael by mohol pokojne získať aj medailu za počet zlatých medailí. Nikdy ho nikto neprekonal, práve naopak, najväčší počet získaných zlatých bol iba 9, čo je v porovnaní s jeho skóre, 23 zlatých medailí, zanedbateľný výsledok.

Na olympiáde v Riu Michael novinárom oficiálne oznámil, že končí so svojou kariérou a práve Rio bolo čerešničkou na torte jeho úspechov. Je na vrchole a práve vtedy chce skončiť. Podľa jeho slov sa chce venovať svojej rodine.

Zdroj: diply.com, wsj.com | Foto: gettyimages, wikimedia.org

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Jakub
Sleduje témy, ktoré hýbu svetom. Žije autami, technikou, ženami. Žije na webe a prináša informácie o všetkom, bez čoho sa žiaden náš čitateľ nezaobíde.