Atómový výbuch, hladomor, chemické zbrane, útok mimozemšťanov alebo predpovedaná apokalypsa, prípadne kopec nasraných zombíkov. Nič z toho nie je vaša šálka kávy? Potom by ste si mali zaobstarať bunker na prežitie. Vieme o jednom. Trochu luxusnejšom.Postapokalyptické filmy nám vnucujú predstavu, že keď sa stane prúser globálnych rozmerov, tých pár vyvolených, ktorí prežijú, budú žiť ako bezdomovci. Otrhaní, v plechových búdach a vyhladnutí. Ibaže to vôbec nemusí byť pravda. Stačí sa zariadiť vopred. Atlantská realitná kancelária má v ponuke skvost, ktorý vám zabezpečí maximálne pohodlie, aj keby sa naša planéta zmenila na to najneobývateľnejšie peklo. Luxusný bunker v mestečku Tifton v Georgii v USA však stojí približne 16,5 milióna eur.

Pôdorys s popisom miestností
Pôdorys s popisom miestností

Bunker z roku 1969 prešiel kompletnou rekonštrukciou a spĺňa tie najvyššie ubytovacie štandardy z roku 2012. Dvojposchodový podzemný palác ponúka trinásť spální, z toho päť pre personál, konferenčnú miestnosť, počítačovú miestnosť, spoločnú kuchyňu, knižnicu, premietaciu miestnosť, alebo teda kino pre pätnásť ľudí, spoločenskú miestnosť, niečo, čo realitná kancelária opisuje ako great room a dieľňu. O prístup na internet sa majú postarať dve DSL linky so statickou IP adresou.

Rozloženie apartmánov luxusného bunkru
Rozloženie apartmánov luxusného bunkru

Úkryt je navrhnutý tak, aby jeho obyvatelia prežili v maximálnom luxuse, no najmä, aby prežili nukleárny výbuch, pád asteroidu, chemické útoky a vôbec všetky možné scenáre apokalýps. Obvodové múry sú z tvrdeného betónu, ktorý má hrúbku deväťdesiat centimetrov. To stačí na to, aby podzemná stavba odolala výbuchu 20 kiloton. Bezpečnostné vybavenie tiež ponúka dekontaminačné sprchy, špeciálne prispôsobenú vzduchovú techniku a HVAC systémy, súkromný vodovodný systém a solárnu elektráreň.

Bunker má naozaj prvotriedne vybavený interiér.
Bunker má naozaj prvotriedne vybavený interiér.

Celá táto šialenosť zahŕňa tiež deväť hektárový pozemok či foto systém a obranný systém s dosahom okolo deväťdesiat metrov. To pre prípad, že by ste chceli celú apokalypsu dokonale zdokumentovať. Zostáva už len jediná nezodpovedaná otázka – kde nájsť šialenca, ktorý by vám odklepol tak šialene vysokú hypotéku?

Zdroj: atlanta.curbed.com