Šoférovanie bez vodičského preukazu? Pre migrantov žiadny problém. Celý príbeh sa začal, keď mladého Bosniaka zastavila švédska polícia pri jeho ceste do baru. Vodičské oprávnenie pri sebe nemal a uviedol, že ho stratil pred deviatimi mesiacmi počas svojej migrácie do Švédska. Toto tvrdenie nevedel dokázať a prípad sa skončil pred súdom.Na súde obžaloba vyzvala mladého Bosniaka, aby preukázal, že vodičský preukaz v Bosne získal. Bosniak však vyšiel s tvrdením, že je utečenec a doma má problémy, preto nechce na seba pútať pozornosť bosnianskej vlády, pred ktorou ušiel. Na základe tohto tvrdenia súd migranta oslobodil a rozhodol, aby obžaloba dokázala, že vodičský preukaz mladý bosniak nemá a nie, že podozrivý musí dokázať, že ho má.

Z tohto precedensu súdu teraz vyplynulo, že každý migrant, ktorý bude jazdiť bez vodičského oprávnenia a povie, že vodičský preukaz stratil a nemôže napísať domov, má odteraz 12 mesiacov možnosť šoférovať bez vodičského oprávnenia.

Keďže prihlasovací proces migrantov trvá reálne dlhšie, migranti budú môcť šoférovať bez vodičského oprávnenia cca dva a pol roka.

Švéd, ktorý by spáchal takýto priestupok, by dostal mastnú pokutu a v prípade, ak by tento priestupok zopakoval viackrát, hrozilo by mu obmedzenie slobody.

Bezpečnostné dôsledky takého rozhodnutia súdu sú policajtom jasné, dokonca niektorí z nich vystúpili proti tomuto rozhodnutiu. Medzičasom podobných sporov pribudlo a napríklad len jeden policajný vyšetrovateľ nahlásil 30 prípadov čakajúcich na prešetrenie. Vďaka precedensu švédskeho súdu však už vyšetrovatelia nečakajú pre nich priaznivé riešenie týchto sporov.

a to nie je všetko…

Toto ani zďaleka nie je jediný prípad, v ktorom sú rodení  Švédi znevýhodňovaní pred migrantmi. Za odvádzanie daní rodených obyvateľov Švédska štátna železničná spoločnosť  rozhodla, že od migrantov nebude požadovať, aby si kupovali a predkladali vlakové lístky. Rozhodnutie bolo tak úspešné a stretlo sa s tak pozitívnym ohlasom migrantov, že prepravca musel zariadiť nové vlakové spojenia, aby vyhovel dopytu.

Zdroj, Foto: infovojna.sk

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Tomas Po
Klasický typ mladého chlapa, ktorý sa zaujíma o šport, ženy a peniaze. Rád si vypijem dobre vychladené pivko s partiou správnych ľudí, s ktorými pokecám s a naučím sa novým veciam, pozberám nové názory na určité veci a spravím si vlastný úsudok.