Akosi sme usúdili, že za poslednú dobu už bolo filozofovania dosť. Preto sme sa rozhodli priniesť článok, ktorý poučí a navyše vám dá zopár zaujímavých informácií do života. Ak budete čítať pozorne a čo-to si zapamätáte, budete mať napríklad čím zaujať nejakú cicušku na kúpalisku, kým vám vysmaží langoš.:)

Všetci určite poznáte skratku OK, bežne si štrngáte pohármi na prípitok či sem-tam niekomu ukážete prostredník, viete, že vojaci na pozdrav salutujú a pokiaľ nie ste Angličan, pravdepodobne jazdíte zásadne vpravo… Lenže, zamysleli ste sa niekedy nad tým, odkiaľ  sa tieto skratky čí gestá vzali?

OK

Napríklad taká slovná skratka OK je jednou z najpoužívanejších na svete. Teórie o jej vzniku sa rôznia, niektoré zdroje uvádzajú, že pochádza z gréckeho slova „Ola kala“ (všetko v poriadku), iné zasa tvrdia, že je to skratka, resp. fonetický zápis anglických slov „all correct“. Pravdou je, že sa o jej šírenie najviac pričinila armáda. Vojaci si túto skratku osvojili pri úspešných vojenských operáciách. V ich slangu OK znamenalo skratku výsledku „ZERO KILLED“, čo je v preklade nula mŕtvych. Dnes je to jedno z najrozšírenejších slov vôbec, predbehlo dokonca aj slovko mama, ktoré sa používa v menších obmenách takmer po celom svete.

ok

Štrngnutie

Štrngnutie pohárom bolo zasa pre našich predkov prísľubom, že ten, kto vám to zdravie praje, je k vám skutočne úprimný a neplánuje sa vás zbaviť ako „vaniš škvrny“… V dávnych časoch bola totiž silná dávka jedu obľúbeným spôsobom, ako potichu odstrániť konkurenciu. Štrngalo sa veľkou silou tak, aby sa nápoje z pohárov navzájom preliali. Ak si teda s vami niekto bol ochotný pripiť, mohli ste si byť istý, že zdravým ešte nejaký ten čas ostanete.

štrng

„Faker“

Ak by ste si však pred prípitkom štrngnúť zabudli, ostávalo by už len ukázať neprajníkovi legendárne gesto so vztýčeným prostredníkom. Tento „pozdrav“ sa zrodil roku Pána 1415 v jeden upršaný deň pri Azincourtskom lese. Medzi Angličanmi a Francúzmi práve zúrila storočná vojna a proti hŕstke sotva šiestich tisícov zmorených a vyhladovelých mužov anglickej koruny stála presila o počte tridsiatich tisícov skvelo vyzbrojených Francúzov vrátane členov elitnej ťažkej jazdy. Nasadenie tejto jazdy sa však ukázalo ako tragicky omyl, kone sa pod ťarchou ťažko-odetých mužov zabárali do blata, a tak sa stali ľahkým terčom pre obávanú anglickú lukostreľbu, čo spôsobilo, že sa zvyšok boja zmenil na masaker. Francúzi na túto porážku reagovali svojsky, každému zajatému Angličanovi usekli prostredník s prstenníkom, teda prsty, ktoré boli potrebné pre naťahovanie tetivy luku. Tak vzniklo gesto vztýčeného prostredníka, ktorý Francúzom drzo otŕčali ako akt vzdoru všetci bojaschopní Angličania počas nasledujúcich vojenských stretov.

fucker

Šoférovanie

Poďme sa ale pozrieť aj na menej krvilačnú históriu, ku ktorej už pomaly patrí aj jazda vľavo. Je vám známe, kto určil strany, po ktorých sa má jazdiť a prečo napríklad taký Angličania jazdia po opačnej strane? Pravdou je, že tá pôvodná správna strana pre jazdu sa nachádza vľavo. Nakoniec aj u nás bola ešte do roku 1939 používaná ľavostranná premávka. Jazda po ľavej časti cesty pochádza z čias, kedy cesty križovali rytieri, ktorí sekali mečom spravidla pravou rukou, a tak sa prípadný terč okamžite ocitol v trajektórií ich jazdy.

fucker.jpg1

Salutovanie

Podobne vojenský pozdrav, akým je salutovanie, má svoje korene v období rytierskych čias. Konkrétne sa jednalo o úkon, pri ktorom rytier nadvihol priezor svojej prilbice na pozdrav, a tak si muži vymenili pohľady, pričom bolo okamžite jasné, s kým majú dočinenia. Týmto spôsobom sa pohyb pretransformoval až do podoby, v akej ho poznáme dnes.
fucker.jpg2

Dúfame, že ste dávali pozor a čo-to si aj zapamätáte, každopádne to s mudrovaním neprežeňte, aby vám cica nakoniec ten langoš nespálila. Pekne študujte, pretože leto je kratšie ako zima, a tak väčšinu roka nepomôže ani pletienka na bruchu.

Autor: Alabuk