To je otázka ako z knižky 50 odtieňov sivej (mimochodom, celý film tu), poviete si. Ale vážne, vedeli ste, že naše sexuálne podvedomie je nastavené striktne na jednu alebo druhú stranu? Že tam niekde hlboko vo vnútri v nás sme buď jednoznačne dominantný, alebo jednoznačne submisívny sexuálny typ?Ak už máte aké – také skúsenosti, viete, že každé dievča má odlišný prístup k sexuálnym radovánkam a ich predstavy o dokonalom sexe sa líšia. A presne takto to máme aj my chlapi. Samozrejme, že keď zbalíte tú supertriedu z baru a dovediete si ju domov, je úplne jedno, ako to bude chcieť, a aký sexuálny typ ste, hlavne jej treba riadne dať „co pro to“ :-).

Ale minimálne vo svojich tajných fantáziách je to jasne dané – buď chcete byť ten, kto rozhoduje o tom, čo sa bude diať, chcete svoju partnerku ovládať, plieskať po zadku, ťahať za vlasy, určovať polohy a „búšiť“ do nej, alebo naopak, vy sa chcete nechať ovládať. Aby ona určovala pravidlá hry, čo a ako.

 

Každý sme buď trošičku, alebo viac na jednu alebo na druhú stranu. Podľa sexuológov neexistuje človek, ktorý by bol v tomto smere „prelietavý“. Podľa nich sú iba ľudia, ktorí ešte nemajú  tento smer jasne daný – rozpoznaný. Títo jedinci nepoznajú sami seba, experimentujú a objavujú.

Naopak, tí s dostatočnými sexuálnymi skúsenosťami v tomto smere, sa poznajú dokonale, avšak mnohí aj tak o rozdelení na dominatnejších a subnisívnejších nevedia. Čo je zaujímavé, takéto sexuálne náklonnosti sa takmer vôbec nezlučujú s tým, ako sa človek správa v bežnom živote. Často sú v posteli submisívni práve vysokopostavení manažéri či iné vodcovské typy. U nich sa po sexuálnej stránke veľmi často prejavuje vysoká miera submisivity (poddajnosti).

Či to má alebo nemá súvis s pozíciou, ktorú ľudia vykonávajú, sme sa opýtali psychológa. Žiadne pevné pravidlá tu, samozrejme, neexistujú, no štatisticky je pravdepodobnejšie, že napríklad riaditeľ podniku bude od partnerky v sexe vyžadovať dominantný prístup. Ak mu jeho partnerka niečo také nevie poskytnúť, často sa stáva, že vyhľadá rôzne SM salóny a oddá sa do rúk profesionálnych domín.

Naopak, ľudia, ktorých náplňou práce je skôr vykonávať príkazy ostatných, majú štatistiky sklony k tomu byť v sexe viac dominantní, pretože si tak kompenzujú svoje pracovné alebo životné postavenie. Sú dokonca prípady, kedy sú vo vzťahu dvaja ľudia – muž, na ktorého by ste povedali, že je jednoducho „pod papučou“ a žena, typická „sekera“, ale v posteli sú ich úlohy opačné – od je ten, ktorý rozkazuje a ona tá, ktorá poslušne poslúcha. Len čo je ich sexuálny akt na konci, sú zase tam, kde boli – ona rozkazuje a on je podpapučník :-).