Keď sa rozhliadnete po ktoromkoľvek fitku na svete, nájdete tam veľmi rôznorodú zmes cvičencov. Dnešný svet sa totiž točí okolo dokonalosti a ľudia neváhajú zaplatiť celý majetok, len aby sa k nej priblížili. Fitká sú perfektne vybavené, zásobené rôznymi doplnkami výživy, vo väčšine z nich nechýba televízor, kde bežia motivačné videá od výmyslu sveta. Pred takými dvadsiatimi rokmi však vyzeral svet činiek a tvrdých chlapov úplne inak.Do činkárne chodili len skutoční borci

Vo fitku dnes natrafíte na vymakaných chlapíkov, ktorí kulturistiku fakt žerú, ale aj na takých, ktorí tam chodia skôr baliť baby a činky dvíhajú len tak mimochodom. Cvičiť chodia mamičky, ktoré chcú schudnúť, dôchodcovia, ale aj babenky, ktoré si z každej návštevy fitka odnesú aspoň päť selfie. V minulosti chodili do posilňovne výlučne chlapi, na ktorých bolo na prvý pohľad vidieť, že makajú na doraz, čomu zodpovedal aj ich výzor. Žena medzi činkami bola rarita.

Kulturisti si vystačili aj bez moderných prístrojov

Dnešné posilňovne sú vybavené takými premakanými mašinami, že začiatočník musí dosť dlho rozmýšľať, ako sa vlastne používajú. V starých činkárňach bolo niekoľko tyčí, množstvo kotúčov, jednoručky, predkopovacie a zakopovacie lavičky, ale to bolo asi tak všetko. Napriek tomuto skromnému vybaveniu si dokázali vtedajší kulturisti rovnomerne rozvinúť svalovú hmotu na celom tele. Možno preto, že si svoju činkáreň často zariaďovali sami, pracne zháňali priestory a železo, takže boli celí šťastní, že môžu vôbec cvičiť.

Kulturista

Najlepší doplnok výživy – mliečna srvátka!

Keď sa dnes pozriete na ponuku doplnkov výživy v ktoromkoľvek fitku, zatočí sa vám z nich hlava. Proteíny od výmyslu sveta, gainery, stimulanty, spalovače tukov a ďalšie “vychytávky”, ktoré sľubujú hotové zázraky. Pred takými dvadsiatimi rokmi sa vyznávačom posilňovania o podobných výdobytkoch ani nesnívalo. Základ bol dostatok mäsa, vajec, teda hlavne vaječných bielkov, tvarohu a veľmi obľúbená bola napríklad mliečna srvátka. Tá zaručene neobsahovala toľko chémie ako dnešné proteíny v prášku.

V činkárni sa nekecalo, ale makalo!

Mnohí návštevníci si mýlia moderné fitká s debatnými krúžkami a ich návštevu berú skôr ako príležitosť na nezáväzný pokec či flirt. Kedysi sa chodilo do posilňovne v prvom rade makať. Debatovalo sa tak akurát o výkonoch, váhach, náraste sily či svalov, inak nič. Keď si chceli borci pokecať o živote, tak zašli po tréningu na pivo.

Motivačné videá a podobné somariny

Skoro každé moderné fitko je dnes vybavené televízorom, kde bežia rôzne motivačné videá. Keď si prevádzkovatelia myslia, že práve toto nakopne cvičencov k väčším výkonom, sú na veľkom omyle. Lebo realita je taká, že mnohí návštevníci strávia väčšinu času v posilke čumením na tie motivačné videá a na poriadny tréning im už neostane čas. Ale však to je jedno, hlavné, že si zaplatili permanentku, že?  Kedysi boli činkárne oblepené kulturistickými ikonami na čele so Švarcom a to bola iná motivácia!

Arnold Schwarzenegger

V starých činkárňach sa rodili priateľstvá na celý život

Ako sme už spomínali, v moderných fitkách sa stretáva zmes rôznych ľudí, veľa z nich sem chodí aj za účelom zoznámiť sa s opačným pohlavím. Chalani vo veľkom balia baby a tie sa zase chodia predvádzať a loviť. Občas sa tu ľudia popárujú a zažijú krátke romániky, v ojedinelých prípadoch si nájdu aj skutočnú lásku svojho života. Ale to je skôr rarita. Pred takými dvadsiatimi rokmi spájala ľudí v činkárni jediná vec – láska ku kulturistike. Nepotrebovali vykecávať o hovadinách, maximálne tak o tréningoch a výkonoch. Napriek tomu medzi nimi vznikali priateľstvá na celý život.

Starí borci makajú dodnes!

Najväčší vzor bol pre nich jednoznačne Arnold. Boli to mladí chalani, ktorí si povedali, že chcú byť ako on. Dreli o dušu, chceli byť stále lepší, mnohí z nich dosiahli úspechy na kulturistickom poli. Ich motívom nebolo nabrať svaly, aby mohli vo veľkom baliť baby. Väčšina z nich už totiž frajerku mala. Podstatné je, že na činky nezanevreli, ani keď sa oženili a založili si rodiny. Dnes majú štyridsať, päťdesiat a ešte stále dvíhajú železo. Lebo kulturistika pre nich nikdy nebola len prostriedok, ako na niekoho zapôsobiť. Oni ju majú po celý život v srdci podobne ako slávny Arnold Schwarzenegger a jeho stará kulturistická garda.

Foto: Pixabay.com, Facebook.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrea
Milujem život, šport, hudbu, zvieratá, prírodu, knihy. Fascinujú ma zákutia ľudskej duše a medziľudské vzťahy. Veľmi rada jem a dlho spím. :-)