Nemusíte byť práve laureátom Nobelovej ceny za fyziku, aby ste poznali zákon gravitácie. Od čias Izáka Newtona, ktorému jedného pekného dňa treslo jabko po gebeni vieme, že naša Zem je jednoducho príťažlivá. To v jednoduchosti znamená, že veci padajú smerom dole a nikdy nie naopak.Napriek tomu, ale na svete existujú miesta či lepšie povedané kopce, ktoré popierajú všetky základne zákony gravitácie. Akokoľvek sa to zdá byť neuveriteľné, ak na týchto kopcoch vylejete vodu, bude tiecť smerom nahor. Tieto kopčeky dokonca zvládnu potiahnuť aj ďaleko ťažšie veci ako napríklad odbrzdené auto. Inak ísť si tam postáť aspoň na hodinku denne, odporúčame všetkým ženám po 40-tke. Jeden z najznámejších vrcholov, ktorý oplýva touto schopnosťou, sa rozprestiera v lesoch mesta Gold Hill v Oregone. Na tomto mieste je gravitačný „vír“ taký silný, že dokonca ohýba stromy, budovy a človek samotný má problém udržať rovnováhu.

oregon swirl

Ak by ste si ale chceli podobný úkaz otestovať na vlastnej koži, máme pre vás dobrú správu. Predstavte si, že ani nebudete musieť cestovať  za veľkú mláku. Podobné prevýšenie sa totiž nachádza aj na Slovensku. Toto miesto nájdete v Prešovskom okrese pri Lačnove. Kopček nemá síce takú mohutnú silu ako ten Oregonský, ale na bežný fyzikálny pokus vám bude stačiť. Pokojne sa môžete postaviť na korčule a vyskúšať si to sami. Pre neveriacich Tomášov, samozrejme, prikladáme aj video:

No a ako to celé funguje? Prečo sa všetky predmety driapu hore? Popravde, na tomto sa nevedia dohodnúť ani múdre, študované hlavy vedcov. Na svete je jednoducho veľa záhad, ktoré nie je možné vedecky vysvetliť. Každopádne, my v redakcii sme všetci skalopevne presvedčení, že hore na kopci bude výčap… :)