Vieme, že medzi géniov nepochybne patril Albert Einstein a iní páni, ktorých IQ ďaleko presahovalo priemer. Dnes sme sa však pozreli na zúbok ľuďom s najvyšším IQ, ktorí žijú medzi nami.

Mozog je záhadná vec a nikto presne nevie, ako funguje. Čo ale vieme je, že sa medzi nami občas rodia géniovia, ktorí svojimi rozumovými schopnosťami prekonávajú priemery v tabuľkách. Aj keď im táto výhoda nemusí zabezpečiť nadpriemerne úspešný život a často sa potýkajú s nepochopením, je skvelé, keď nakoniec vyložia na stôl svoje najlepšie karty. Pozrime sa teda, kto sa objavil v TOP 10 ľudí s najvyšším IQ na svete!

10. Stephen Hawking

Teoretický fyzik so sklerotickou paralýzou tela, ktorý prežil dlhšie, ako sám čakal, samozrejme, nesmie chýbať v prvej desiatke. Má 73 rokov, IQ 160 a preslávil sa svojimi teóriami o čiernej diere. Jeho najnovšie odvážne tvrdenie je, že z čiernej diery môžu naspäť unikať informácie.

najvyssie IQ9. Paul Allen

Spoluzakladateľ Microsoftu má 62 rokov a IQ 170. Vlastní majetok vo výške 17,5 miliardy dolárov, čo z neho robí 51. najbohatšieho človeka na planéte. Je majiteľom NFL’s Seahawks a NBA’s Portland Trail Blazers a doteraz daroval 1,8 miliardy dolárov na podporu vedy, technológie, vzdelávania a na záchranu divočiny.

najvyssie IQ8. Judit Polgar

38-ročná Maďarka má IQ 170 a v šachu porazila v roku 1991 (keď mala 15 rokov) Bobbyho Fischera a v 2002 aj svetovú jednotku Garryho Kasparova, čím sa stala najmladšou veľmajsterkou. A to napriek tomu, že obaja páni mali od nej vyššie IQ. Zároveň je jedinou ženou v zozname FIDE´s Top 100!

najvyssie IQ

7. Sir Andrew Wiles

Anglický matematik má 61 rokov, IQ 170 a na konte 15 významných ocenení za jeho zásluhy v odbore matematiky. Podarilo sa mu napríklad rozlúsknuť 358 rokov starú Veľkú Fermatovu vetu, považovanú za jeden z najzložitejších matematických problémov. Ak sa vám večer nedá spať, skúste to aj vy:

Nejestvujú celé čísla x, y, a z väčšie ako nula, pre ktoré by platilo

xn+yn=zn

kde  n je prirodzené číslo väčšie ako 2. 

najvyssie IQ

6. Garry Kasparov 

Ruský a zároveň najmladší svetový šampión v šachu (v 22 rokoch) má 51 rokov a IQ 190. Je držiteľom rekordu v počte za sebou nasledujúcich turnajových víťazstiev (15) a 11   šachových Oskarov. V súčasnosti ostro kritizuje politiku Vladimíra Putina a predsedá v Human Rights Foundation.

najvyssie IQ5. Rick Rosner

Americký scenárista má 54 rokov a IQ 192. Boli však časy, keď robil striptéra, čašníka na kolieskových korčuliach či nahého modela. Ďalšou kuriozitou v jeho živote je fakt, že deň začína zhltnutím 50 piluliek na zlepšenie fungovania mozgu, ako napríklad kapsulky s omega 3 rybacím olejom, detský aspirín alebo metformín.

najvyssie IQ

4. Christopher Langan

65-ročný americký samouk je známy ako najmúdrejší muž Ameriky. Tento génius s IQ medzi 195 a 210 vyvinul teóriu vzťahu medzi mysľou a realitou, ktorú nazýva Kognitívno – Teoretický Model Vesmíru. Dúfame, že si s tým poradíte sami na ctmu.org.

najvyssie IQ

3. Kim Ung-Yong

Má 53 rokov a je umiestnený v Guinnessovej knihe s IQ 210. Rozprávať začal ako 4-mesačný, v dvoch rokoch už vedel hovoriť japonsky, kórejsky, anglicky a nemecky. V troch rokoch chodil na kurz fyziky na Hanyang Univerzitu a v ôsmich ho pozvala NASA študovať do USA. Také bežné detstvo.

najvyssie IQ

2. Christopher Hirata

Americký kozmológ a astrofyzik má 33 rokov a IQ 225. Vo veku 13 rokov získal zlatú medailu v medzinárodnej fyzikálnej olympiáde, v 14 začal študovať na univerzite a v 16 už pracoval pre NASA na objavovaní možnosti kolonizácie Marsu. V 22 získal svoje PhD na Princetone.

najvyssie IQ

1. Terence Tao

Muž s najvyšším IQ na svete má 39 rokov a IQ 230! Keď mal 2 roky, učil 5 ročných hláskovať a počítať. Postupne vyhral v matematickej olympiáde všetky medaily a stal sa najmladším držiteľom zlatej medaily. V 16 získal titul bakalára aj magistra a v 20 PhD. V súčasnosti pôsobí ako profesor matematiky na Kalifornskej Univerzite.

najvyssie IQ

Zdroj: anonhq.com | Foto: facebook.com