Napriek prísnym a pravidelným kontrolám v cyklistike svet dvojkolesového športu stále čelí rôznym škandálom, niekedy až neuveriteľných rozmerov. Príkladom je legendárny a dlhoročný jazdec číslo jeden, Lance Armstrong, ktorý padol z cyklistického neba až na samé dno práve kvôli podvodom a dopingu.Kontroly cyklistov sa sprísnili, podvody na jazdcoch sa realizovali ťažko, tímy preto prišli s novou formou nepovolených vylepšení. Takzvaný mechanický doping. Jedná sa o motorček skrytý v stredovej osi pedálov. Takéto motorčeky dokážu napriek svojim drobným rozmerom a hmotnosti niekoľko gramov vyvinúť výkon až 250 wattov.

Tento podvod mal byť odhalený na klasikách v Taliansku, ktorých sa zúčastnil aj Peter Sagan, pomocou špeciálnej termovízie. Tá až u siedmych cyklistov odhalila teplotu v stredovej osi pedálov vyššiu než u iných. Takéto teplo vraj nemohlo vzniknúť inak, ako použitím elektromotora. Samotné ložiská pedálov sú na tak vysokej úrovni, že ich nízky odpor neprodukuje takmer žiadne teplo.

Kauza je stále v štádiu vyšetrovania. Jazdcom, ktorí použili túto formu technického dopingu, hrozí až doživotný zákaz súťaženia!

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Jakub
Sleduje témy, ktoré hýbu svetom. Žije autami, technikou, ženami. Žije na webe a prináša informácie o všetkom, bez čoho sa žiaden náš čitateľ nezaobíde.