Spojené arabské emiráty (SAE) patria vďaka obrovským ložiskám ropy a zemného plynu k najbohatším krajinám sveta, zároveň však ich podnebie nie je ideálne. Ak sú ale v hre veľké peniaze, ani to nemusí byť katastrofou.

Po tom, ako sa podarilo bohatým šejkom Spojených arabských emirátov vytvoriť v púšti oázu, vybudovať najexkluzívnejšie hotely na svete, okruh F1, skokanský mostík či možnosti na realizáciu zimných športov, napriek tomu, že tu nikdy nesneží ani nemrzne, chcú urobiť ďalšiu šialenú vec.

Jeden z najväčších problémov SAE je nedostatok pitnej vody, ktorá je tu drahšia ako samotná ropa. Šejkovia sa to ale rozhodli vyriešiť skutočne radikálne – prepravovaním ľadovcov z Antarktídy, ktoré by sa v prístavoch menili na pitnú vodu. Ľadovce by mali túto kritickú situáciu zachrániť do pätnástich rokov, a to nielen v SAE, ale aj v ďalších krajinách Arabského polostrova.

Plán vyzerá nasledovne. Odlomené ľadovce by za sebou ťahali lode až do prístavov SAE. Počíta sa s tým, že by sa počas prepravy roztopilo až 30 % ľadovca. Nádej tomuto projektu dáva aj fakt, že pred niekoľkými rokmi sa v Dubaji podarilo vybudovať zimný rezort s klímou vhodnou aj pre tučniaky, ktoré tu voľne žijú. Dokonca sa uvažuje o tom, že sa z výroby vody z ľadovcov, prípadne ich samotnej prepravy časom môže stať vyhľadávaná turistická atrakcia. Šialené, nemyslíte?

Zdroj: rt.com | Foto: arabianbusiness.com