Hotel, hostel, botel, súkromie, apartmány. Všetko obohrané pesničky. Ak túžite po niečom nevšednom a najmä dobrodružnom, našich top 5 ubytiek bude pre vás ako stvorených.



 

1. El Cosmico, USA

El Cosmico, USA
El Cosmico, USA

Ak je vaša predstava ideálneho života súlad dobrodružstva a sladkého ničnerobenia, potom je pre vás El Cosmico niečo ako najsvätejšie miesto na planéte. Osem a pol hektára je rozloha kempu a nomádskeho hotela v texaskej Mafre. Toto beatnicke miesto ponúka okrem ubytovania aj občasnú párty, no najmä ideálne podmienky na štúdium, prácu a kreatívnu sebarealizáciu. Predovšetkým ide o dokonalý protiklad modernému uponáhľanému životu. Ak v sebe máte aspoň kúsok tuláka, toto miesto si doslova zamilujete.

El Cosmico, USA
El Cosmico, USA

Ubytovanie je v rekonštruovaných prívesoch, safari a skautských stanoch, típí, mongolskej jute alebo vo vlastnom stane. Je to na vás. Nechýbajú ani spoločenské priestory ako miesto s hojdacími sieťami, vonkajšia kuchyňa, jedálenský kút, salónik, javisko alebo čítareň. Cena za noc sa v závislosti od typu ubytovania začína od 80 eur.

2. Treehotel, Švédsko

Treehotel, Švédsko
Treehotel, Švédsko

Pre milovníkov prírody a dobrodružstva je koncept hotelu Treehotel niečo ako vysnívaná budúcnosť ľudstva. Predstavte si les z vysokých borovíc, panenskú prírodu a nádherný výhľad na rieku. Medzi stromami vo výške štyri až šesť metrov obrovské hniezdo, UFO alebo kocku zrkadliacu okolie. Áno, táto naturálno-futuristická predstava je akoby šmrncnutá psychotropnými látkami, no už dnes je realitou. Švédsky hotelový komplex ponúka neopísateľný zážitok. A ten sa ešte umocní, keď absolvujete aspoň polovicu ponúkaných aktivít. Od rybolovu, cez turistiku až po pozorovanie polárnej žiary.

Treehotel, Švédsko
Treehotel, Švédsko

Hotel sa nachádza pri mestečku Harads s počtom obyvateľov okolo šesťsto. Nájdete tu obchod, reštauráciu a penzión, v ktorom spravíte check-in vašej dobrodružnej a najmä nevšednej dovolenky. Cena za noc na osobu vrátane raňajok vás vyjde na približne 280 eur.

3. 4 Rivers Floating Lodge, Kambodža

4 Rivers Floating Lodge, kambodža
4 Rivers Floating Lodge, Kambodža

Chceli by ste zažiť skutočný prales, no necítite sa práve ako skúsený objaviteľ? Nič nie je stratené! Aj tí, čo milujú pohodu super luxusných hotelov, majú možnosti ako spoznať drsnú, no zároveň nádhernú divočinu. Kambodžský hotel 4 Rivers Floating Lodge je sústava plávajúcich luxusných chatrčí. Ekofrendly hotel, v ktorom sú zamestnaní len domorodci, je tou správnou voľbou, ak chcete spoznávať taje divočiny. Šušťanie niečoho vo vysokej tráve, ranný spev exotických vtákov alebo pozorovanie vzácnych orchideí. Toto všetko je súčasťou bežných dní v tomto luxusnom hoteli.

4 Rivers Floating Lodge, Kambodža
4 Rivers Floating Lodge, Kambodža

Prístup je výhradne po vode. Nechýba prvotriedna reštaurácia, ktorej menu pozostáva len z toho, čo sa dá uloviť, natrhať a dopestovať v jeho okolí. Cena za lôžko na osobu a noc v tomto raji stojí od 200 €.

4. Cappadocia Cave Suites, Turecko

Cappadocia Cave Suites, Turecko
Cappadocia Cave Suites, Turecko

Ak by sme vám ukázali len fotografie, povedali by ste si, že ide o akési kulisy kasového hollywoodskeho trháku. Turecký Cappadocia Cave je hotel. Hotel v rímskom a byzantskom štýle, no s luxusom a komfortom dvadsiatehoprvého storočia. Že je to svetový unikát, podtrhuje aj fakt, že ide o vôbec najkrajšie miesto v regióne Cappadocia poblíž mestečka Goreme. Kamenné komíny a farebné prírodné kreácie vás jednoducho dostanú. Nemusíte sa však obávať, že by ste v miestnej reštaurácii museli zápasiť s obrovskou nemotornou drevenou lyžicou. Historická reštaurácia z minulosti reflektuje len recepty a filozofiu lokálnych surovín. A, samozrejme, povestnú tureckú pohostinnosť.

Cappadocia Cave Suites, Turecko
Cappadocia Cave Suites, Turecko

Hotelu sa podarilo preraziť aj napriek tomu, že táto oblasť je doslova posiata možnosťami ubytovania. Správne tušíte, že úspech tkvie práve v jedinečnosti a odlišnosti. Cena za lôžko, osobu a noc je od 58 eur.

5. EcoCamp Patagonia, Južná Amerika

EcoCamp Patagonia, Južná Amerika
EcoCamp Patagonia, Južná Amerika

Ubytujte sa v národnom parku! Turisti a dobrodruhovia sa zrejme škodoradostne pousmiali a mysľou im prebehlo – len to skúste! Ibaže ono sa to naozaj dá. A naozaj to stojí za to. V samom srdci Torres del Paine, patagónskom národnom parku, ktorý je pre mnohých trekerov priam životná méta, sa nachádza EcoCamp. Kopule v dokonalej harmónií s okolitou prírodou ponúkajú nevšedný luxus, pretože sú určené peším turistom a sú naozaj na vysokej úrovni. Každé jedno ubytovanie má panoramatickú strechu. Noci sú tu hviezdnym zážitkom. Nechýbajú ani reštaurácia, bar, spoločenské priestory a výnimkou nie sú ani kultúrne podujatia. Samozrejme, v duchu splynutia s prírodou tak, ako celý projekt.

EcoCamp Patagonia, Južná Amerika
EcoCamp Patagonia, Južná Amerika

Možností na aktivity je tu neúrekom. Od spomínanej turistiky cez pozorovanie zvierat až po absolvovanie maratónu. Cena za osobu na noc sa začína na sume 100 eur. Rezerváciu však treba spraviť dostatočne včas, nakoľko niektoré dómy, ako sa ubytovacie kupoly nazývajú, sú zabookované aj rok dopredu.

Zdroj: Conté Nast Traveler