Určite ste niekedy v živote videli dieťa (alebo dospelého človeka – to je trochu divnejšie), ktoré vyjedalo obsah svojho nosa. Pre väčšinu z nás je to nielen čudné, ale aj krajne nechutné. Avšak možno títo jedinci podvedome tušia niečo, o čom hovorí moderná veda.Keby ste sa rozhodovali, kde začať výpravu za novými liečivami, možno by vám napadli vysokohorské lúky a pastviny, moria a hĺbky oceánov. Hľadali by ste byliny, ktoré dodnes neboli popísané a ktoré by v sebe mohli skrývať liečivý potenciál. Málokomu by asi napadlo hľadať lieky v ľudskom tele ako takom a už vôbec nie priamo v našich nosoch.

4356612158_7368b5577c_oVšetci dobre poznáme príbeh Alexandra Fleminga, ktorému splesnivel syrový sendvič a on namiesto toho, aby ho vyhodil a kúpil si šunkový, objavil penicilín, antibiotikum, ktoré totálne zmenilo svet a začalo novú éru našej planéty. Éru antibiotík.

Bohužiaľ, antibiotikami sa pcháme, ako keby nás za to platili, a baktérie, proti ktorým sú určené, si na ne časom vytvárajú odolnosť a menia sa na tzv. superbaktérie. Jeden takýto druh baktérií, MRSA, nedávno sledovali vedci a podarilo sa im zistiť, že má úhlavného nepriateľa. Inú, ďalšiu baktériu, Staphylococcus lugdunensis, ktorá je absolútne neškodným obyvateľom ľudského nosa.

koli-bacteria-123081_1280Miesta v ľudskom nose, na ktorých sa nachádzal vyššie spomínaný stafylokok, boli zároveň miestami, kde MRSA chýbala. Vedci zistili, že dôvodom je látka lugdunín, ktorá MRSA zabíja. Stále nie je úplne jasné, ako lugdunín funguje, ale vedci predpokladajú, že by sa mohla stať súčasťou novej generácie antibiotík, ktorá by zasa raz účinne bojovala proti rezistentným superbaktériám.

A ľudstvo si môže vydýchnuť, že apokalypsa, ktorú tak úpenlivo čakáme, je znova o kúsok vzdialenejšia. Aspoň ten druh apokalypsy, ktorý počíta s nezastaviteľnou vražednou baktériou. Stačilo len prehľadať zopár nosov a prehrabať sa kopou sopľov. #science

Zdroj: Upworthy.com | Foto: pixabay.com, flickr.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Benedikt
Optimistický existencialista, ktorý, predtým než ráno vstane z postele, musí dennodenne riešiť otázku, či má jeho život zmysel. Väčšinou to vyrieši ranná káva.