Severná Kórea patrí dodnes medzi krajiny, kde demokracia je pojmom neznámym. Diktatúra Kim Čong-una je všadeprítomná. U nás alebo v iných demokratických krajinách je to priam komické, no pre obyvateľov tejto krajiny absolútne prirodzené.

Ak sa opýtate ľudí na Slovensku, v Česku či Nemecku na to, aké sú ich životné ciele, dostanete zrejme rozličné odpovede. Niekto by odpovedal, že sníva o bohatstve a cestovaní, ďalší o tom, že sa túži stať vplyvným človekom, iného cieľom by bolo zabezpečenie seba a svojej rodiny, úspešná kariéra športovca, herca či vydanie sa na lekársku dráhu. V Severnej Kórei je zmýšľanie ľudí dosť odlišné. O tom sa presvedčila odvážna juhokórejská novinárka a fotografka Wong Maye-E, ktorá sa niekoľko rokov snažila vzbudzovať dôveru ľudí zo severnej časti tohto ostrova a následne im kládla spomínané otázky „Aký je váš životný cieľ?“ či „Aké je vaše motto?“.

Toto sú niektoré zverejnené odpovede, ktoré od ľudí evidentne posadnutých propagandou či strachom dostala:

Nič mi nezabráni pomáhať a upevňovať  vodcovstvo generála Kim Čong-una a práve to ma posúva vpred. Preto chcem byť stále lepšia,“ povedala Jang Sol Hyang.

Pak Sin Hyok povedal o Juche, ideológii vytvorenej bývalým prezidentom Kim Il-songom. „Zamerať sa na Juche – orientované umenie a priniesť slávu myšlienke tejto filozofie, ktorá nesie ideu dôvery.“

Chcem žiť zdravý život oddaný mojej krajine,“ povedala Ri Chun Im.

Manželský pár dal novináre túto odpoveď: „Cheme mať veľa detí, aby mohli slúžiť v našej armáde, obraňovať a podporovať nášho vodcu a našu krajinu dlhé roky.“

Chcem vyhrávať medaile v športe, aby som potešil vodcu Kim Čong-una,“ povedal Won Dae Chol.

„Ja chcem byť verným vstúpencom vodcu Kim Čong-una po zvyšok môjho života. Pre neho a pre našu vlasť,“ povedal Pak Su Won.

Chcem zasvätiť množstvo ľudí do budovania prosperujúceho národa pomocou prednášok ako sprievodkyňa až do posledných dní môjho života,“ povedala Kim Son Hui.

„Túžim sa odvďačiť za lásku a starostlivosť nášmu generálovi tvrdou prácou,“ povedala Kim Hyon Ae.

Zdroj: www.businessinsider.com | Foto: Twitter