Keď sa povie Socha slobody, väčšine z nás sa v mysli okamžite objaví New York. Práve mesto v USA sa totiž môže popýšiť najznámejším a najväčším symbolom slobody a demokracie na svete. Čo ale skutočne znamená? Odkiaľ jej staviteľ čerpal inšpiráciu? Podľa najnovších informácií sa zdá, že zo sochy istej moslimskej ženy. Zdá sa, že so Sochou slobody to môže byť úplne inak, ako sme si doteraz mysleli. Vedcov totiž zneistil francúzsky sochár Frédéric Auguste Bartholdi, ktorý prežil dva roky svojho života v Egypte, kde čerpal inšpiráciu na svoju tvorbu. Práve v tom čase sa mal pre Suezký prieplav postaviť obrovský maják, Bartholdi preto neváhal a prispel aj vlastným návrhom. Ten síce nikdy nebol schválený, no s podobnosťou slobody v Amerike má toho veľa spoločného.

xy

Návrh Bartholdiho predstavoval ženu v rúchu, ktorá v zdvihnutej ľavej ruke držala pochodeň. Tá pritom mala symbolizovať svetlo, ktoré Egypťania prinášajú do Ázie. Navyše, táto myšlienka má podľa najnovších informácií čo-to dočinenia aj s realitou. Francúz sa mal totiž inšpirovať miestnou sedliačkou – moslimskou ženou.

„Bartholdi priniesol sériu kresieb. v tých sa postupne gigantická čeľadníčka premenila na kolosálnu bohyňu,“ vysvetlil historik Edward berenson.

Zdá sa, že vedci by mohli mať pravdu. Podobnosť s nezrealizovaným návrhom Bartholdiho je skutočne veľká. Americká podoba sochy je totiž taktiež odetá v rúchu a vo vztýčenej ruke drží pochodeň. Pochopiteľne, detaily sa už líšia, keďže Socha slobody predstavuje rímsku bohyňu slobody. Socha slobody vo svojej aktuálnej podobe bola osadená v roku 1886. Francúzi vtedy darovali toto dielo Amerike ako pamätník na ich nezávislosť.

xy2

Zdroj: Dailymail