V médiách sa stále častejšie stretávame s udalosťami, pri ktorých v lete, počas horúčav zomierajú či už nevinné zvieratá, alebo v horšom prípade malé deti. Vodiči áut, ktorí takéto, nazvime ich nehody, spôsobia, sú označovaní za hyeny, za nezodpovedné bytosti, ktoré sa v konečnom dôsledku ocitnú v takom svetle, akoby konali zámerne. Je vôbec možné zabrániť podobným nešťastiam? My si myslíme, že áno…Najnovším a veríme, že posledným prípadom podobného nešťastia bolo mŕtve dvojročné dievčatko v Nitre, ktoré otec doslova zabudol v aute a ono, žiaľ, zomrelo. Niekedy ani netreba čítať samotný článok na bulvárnom webe, stačí sa rovno prekliknúť na komentáre a dozviete sa všetko, čo chcete aj nechcete. V žiadnom prípade nechceme dotyčného vodiča obhajovať, ale ani súdiť. Svoj trest už dostal, trest snáď najkrutejší, spôsobil smrť svojej dcéry. Ale označovať ho za vraha, za zlosyna, za hocičo podobné je kruté a nespravodlivé. Vy ste nikdy na nič nezabudli, komentátori? Preto si myslíme, že chyby vodičov by mali naprávať autá, tak ako to robia pri šmykoch, nepozornosti, vybočení z pruhu, pri každej chybe, ktorá môže spôsobiť smrť. Rovnako ako táto.

auto teplo

Ako by sa dalo zabrániť podobným nešťastiam? Myslíme si, že jednoducho. Stačilo by nainštalovať do vozidla pohybový senzor a zabrániť vozidlu, aby sa zamklo zvonku, keď v ňom niekto sedí, alebo aspoň vodiča výrazne upozorniť na to, že v aute sa nachádza jeho štvornohý miláčik alebo ratolesť. Zatrúbením, zablikaním, hocičím. Ešte podstatnejšie by bolo upozornenie na spiace dieťa v sedačke, ktoré sa nepohne a senzor by ho nezachytil. Stačilo by vodiča upozorňovať na zapnuté pásy v detskej sedačke, ak zapnuté sú, dieťa v nej zrejme sedí a v tom prípade by vozidlo v žiadnom prípade nemalo byť zvonku uzamknuté.

Možno si tieto riešenia predstavujeme príliš jednoducho, no možno zatiaľ nikto nebral do úvahy ich nutnosť. My si myslíme, že stoja minimálne za zváženie a môžu zachrániť veľa nevinných životov detí. V prvom rade by však mali byť zodpovední a sústredení vodiči. Vieme, niekedy toho máte na pleciach priveľa, ale nezabudnite, veziete so sebou to najcennejšie. Preto chráňte svoje deti a myslite na ne čo najviac.