665 odvážnych pretekárov z 53 krajín sveta osedlá 414 nadupaných strojov, aby čelili trinástim náročným etapám. Argentína, Bolivia, Chile. Tri krajiny juhoamerického kontinentu, na ktorých si zmerajú sily pretekári v drsných podmienkach hôr aj púšte.37. ročník Rally Dakar odštartoval v nedeľu 4. januára prvou etapou v Buenos Aires. Zastúpenie v pretekoch majú motocykle, terénne aj nákladné vozidlá špeciálne upravené pre extrémne podmienky známych pretekov.

Dakar mapa

Na pretekoch máme tradične aj zastúpenie zo Slovenska. Najznámejšími aktérmi sú motocyklisti Štefan Svitko so štartovným číslom 18 a Ivan Jakeš s číslom 21. Obaja jazdci bojujú v pretekoch na strojoch KTM. Svitko a Jakeš nie sú jedinými pretekármi zo Slovenska jazdiacimi najznámejšiu rally. V kategórií nákladných vozidiel nás reprezentujú Jaroslav Miškolci a Róbert Kasák.

Dakar 2

Automobilovou zaujímavosťou z pretekov je ambícia značky Peugeot uspieť po dlhých rokoch v súťaži. Peugeot kraľoval Dakaru v štvorročnej šnúre v rokoch 1897 až 1990. Odvtedy sa mu triumf zopakovať nepodarilo. Teraz vkladá svoje nádeje do úplnej novinky, dvojkolky 2008 DKR s dízlovým motorom.

Dakar Peugeot

Dakar 3

foto: dakar.com