Majstrovstvá sveta v hokeji vstupujú do svojej najdôležitejšej fázy, no slovenskí hokejisti v nej budú opäť chýbať. Od roku 2013 sme sa do štvrťfinále neprebojovali už šiestykrát po sebe a na prvý pohľad každému napadne, že je to najmä kvôli chýbajúcej hráčskej kvalite. Pri podrobnejšom rozbore našich dlhoročných neúspechov si však nemožno nevšimnúť jeden dôležitý “detail”!

Slovenskí hokejoví reprezentanti opäť raz dostali svojimi výkonmi do varu celú krajinu. V posledných dvoch týždňoch bol hokej na Slovensku témou číslo jeden a to najmä vďaka krásnym a bojovným výkonom našich chlapcov, ktoré nenechali chladným žiadneho fanúšika. Úvod turnaja nám vyšiel priam rozprávkovo, keď sme dokázali poraziť hviezdami nabitý tím USA 4:1.

Po tomto šokujúcom a nádhernom triumfe však prišla studená sprcha v podobe troch prehier v rade a najmä tie proti Kanade a Nemecku nás budú mátať ešte pekne dlho. O istotu víťazstva či minimálne aspoň bodového zisku sme totiž prišli doslova v záverečných sekundách. Kto však slovenskú hokejovú reprezentáciu sleduje dlhodobo, tak ten vie, že takéto výbuchy v zápasoch “o všetko” nie sú u našich hráčov ničím výnimočným a medailu za to, že sme ešte nedostali infarkt, by si zaslúžili najmä naši fanúšikovia.

Od roku 2013, kedy sme hrali štvrťfinále MS v hokeji naposledy, si každý rok robíme srandu z toho, že musíme vyťahovať tzv. postupovú kalkulačku. Nebolo by to však potrebné, ak by naši hráči dokázali zvládať koncovky kľúčových zápasov. To, čo posledné roky predvádzajú vo väčšine stretnutí, v ktorých ide “o všetko”, sa dá totiž pokojne nazvať už diagnózou. A tá sa začala naplno prejavovať od svetového šampionátu 2014.

Po zbabranej olympiáde v Soči, na ktorej sme prehrali všetko, čo sa dalo, nás čakali MS v Bielorusku. Úvodný zápas sme tam proti Čechom vyhrávali 2:1, no dve minúty pred koncom vyrovnal Jágr a v predĺžení nás Česi definitívne dorazili. Táto prehra nás síce z turnaja predčasne ešte neodpálila, no nasledovalo niečo ešte krutejšie. V treťom zápase na MS sme po dvoch prehrách s favoritmi očakávali prvé body proti Francúzom. Všetko išlo podľa plánu, keď sme po 2. tretine viedli pohodlne 3:1. V priebehu deviatich minút od 50. do 59. minúty nám však Francúzi strelili štyri góly, zvíťazili 3:5 a nakoniec na náš úkor postúpili do štvrťfinále.

Slovensko – Francúzsko MS 2014

Na MS 2015 sme mali v Ostrave takmer domácu atmosféru. Vo výbere s hráčmi ako Ján Laco, Andrej Meszároš, Marián Gáborík, Tomáš Tatar, Richard Pánik, Tomáš Jurčo či Tomáš Kopecký sme očakávali postup minimálne do štvrťfinále. Opak bol však pravdou. Prečo? No opäť nešťastný “postupový zápas”.

V dôležitom stretnutí proti Nórom, kedy sme potrebovali nutne zabodovať naplno, sme vyhrávali 2:0, no konečný stav stretnutia bol nakoniec 2:3 pre nášho severského súpera. Práve táto prehra nás v konečnom dôsledku položila na lopatky, a aj keď sme po nej dokázali uchmatnúť bod Rusom či Američanom, tak to na postup do play-off nestačilo.

Slovensko – Nórsko MS 2015

Na MS 2016 do Ruska išiel náš tím bez väčších očakávaní. Po úvodných dvoch jednoznačných výhrach s Maďarskom (4:1) a Francúzskom (5:1) však fanúšikovia chytili poriadnu dávku optimizmu. Tú však rýchlo schladili Nemci, s ktorými sme prehrali 1:5, no ešte viac Bielorusi. Tých sme mali po dvoch tretinách na lopate, keď sme viedli už 2:0. Čo čert nechcel, ale naši hokejisti áno, “vďaka” poslednej tretine sme nakoniec prehrali 2:4.

Aj napriek tomu, že sme potom schytali dva debakle od Kanady a Fínska (dvakrát 0:5), tak nám hokejový osud dal predsa len ešte jednu šancu. V poslednom zápase stačilo poraziť USA v riadnom hracom čase a mohli sme oslavovať postup medzi osem najlepších. Naši síce vyhrali 3:2, ale až po predĺžení. Do štvrťfinále teda postúpili Američania, ktorých sme porazili, a nám ostala smutná irónia osudu a znovu len oči pre plač.

Slovensko Bielorusko MS 2016

MS 2017 boli poznačené bojkotom reprezentácie, ktorú v tom roku odmietlo až 26 hráčov a ledva sme sa na nich zachránili, no a preto sa presunieme už rovno do roku 2018. Tam sme najprv na olympiáde v Pjongčangu síce ako jediní porazili hneď na úvod neskorších olympijských víťazov z Ruska (3:2) a vyvolali na chvíľu na Slovensku hokejovú eufóriu, no žiadne ďalšie víťazstvo sme si už potom nepripísali.

A to nám pritom stačilo poraziť iba Slovinsko a vyhrali by sme svoju základnú skupinu, vďaka čomu by sme šli priamo do štvrťfinále. Miesto toho sme však podľahli 1:2 Američanom a takisto už spomínaným Slovincom 2:3 po nájazdoch. Osud nám do osemfinále opäť privial USA, ktoré si s nami poľahky poradilo 5:1 a poslalo nás z ďalekej Južnej Kórei domov.

Slovensko – Slovinsko ZOH 2018

Na MS 2018 v Dánsku sme mohli pozorovať zlepšenú hru našich chlapcov a opäť veľkú chuť reprezentovať. Hneď v prvom zápase sme mali Čechov ako na tanieri a viedli sme 2:1, no ako inak, desať sekúnd pred koncom vyrovnal Nečas na 2:2 a v predĺžení sme inkasovali opäť a prehrali 2:3. Kľúčový zápas o postup nás čakal hneď o deň neskôr proti Švajčiarsku, no ani ten sme nezvládli a prehrali ho 0:2.

Našim v tabuľke na postup zo skupiny teda chýbalo presne 10 sekúnd zo zápasu s Čechmi. Ak by sme stav 2:1 udržali, tak by sme na ich úkor postúpili do štvrťfinále a naši federálni bratia by prvýkrát vo svojej histórii vo vyraďovacej fáze šampionátu chýbali. Žiaľbohu, chýbali sme v nej kvôli ďalšiemu nezvládnutému záveru opäť my.

Slovensko – Česko MS 2018

Tento rok sa v zápasoch proti Fínsku (v poslednej tretine z 2:2 na 2:4), Kanade (gól na 5:6 dve sekundy pred koncom) a Nemecku (obrat z 2:1 na 2:3 v posledných dvoch minútach zápasu) opakoval takmer totožný scenár, ktorý nás sprevádza veľkými turnajmi viditeľne už dlhé roky. Slováci nedokážu psychicky zvládať vypäté zápasy, v ktorých síce vyhrávajú a hrajú dobre, ale v závere sa väčšinou totálne zosypú. A nezáleží ani na tom, aký tréner stojí na lavičke, alebo akých hráčov má k dispozícii.

Samozrejme, môžeme polemizovať o rozhodcoch či “športovej smole”, no na tieto okolnosti sa donekonečna vyhovárať nedá. Tieto zápasy si totiž v drvivej väčšine prípadov naši hráči, žiaľ, prehrali v hlavách sami aj napriek tomu, že v skutočnosti ich mali pevne vo svojich rukách. Do budúcna by teda možno nebolo zlé prehodnotiť prítomnosť športového psychológa či mentálneho trénera pri hokejovej reprezentácii. Pretože pri takýchto koncovkách duelov sa môže kľudne stať, že v budúcnosti sa na psychiatrii spoločne stretnú všetci fanúšikovia slovenského hokeja.