Slovensku sa podarila veľká vec, obhájilo zlaté medaily na majstrovstvách sveta v hokejbale.  Vo finále slovenskí hokejbalisti zdolali Američanov 4:3 po predĺžení, no výraznejšiu pozornosť si v našich médiách nezaslúžili. Žiaľ, hokejbal sa na Slovensku neteší takej obrovskej pozornosti ako hokej. Ako vyzerá hokejbal na Slovensku? 

Na začiatku boli len zanietenci

Na začiatku si len pár zanietencov oblieklo hokejové dresy, obulo tenisky na behanie, zobralo hokejky a išlo hrať na parkovisko za panelák s tenisovou loptičkou. Úroveň slovenského hokejbalu sa však rapídne a rýchlo zlepšovala. Dnes je na vysokej úrovni, takmer každá väčšia škola má aj hokejbalové ihrisko, v roku 1990 vznikla slovenská hokejbalová liga, hráči odchádzajú hrať do zahraničia, úroveň ide stále vyššie a vyššie, čoho dôkazom je, že Slovensko patrí medzi hokejbalovú svetovú špičku – doteraz na všetkých MS získalo medailu – 3 zlaté, 2 strieborné a 6 bronzových.

Ako vyzerá liga?

Funguje už 25 rokov pod hlavičkou Slovenskej hokejbalovej únie. V súčasnosti v nej súperí 12 tímov z celého Slovenska, najúspešnejším tímom je ŠHBK Ružinov, ktorý získal viac ako polovicu majstrovských titulov – rovných 13, no v posledných rokoch dominujú Nitrianski Rytieri, ktorí za ostatných 5 sezón vždy uchmatli titul. A čo atmosféra? Nie je taká búrlivá ako na juhoamerických futbalových štadiónoch, no počas zápasov play off sú tribúny zaplnené, vlajky tímov vejú, bubny bubnujú a emócie striekajú na všetky strany.

Bolí hokejbal?

Hoci aj hokejbal je kontaktný šport rovnako ako hokej, zákroky tak nebolia, hra nie je taká dynamická, pretože v korčuliach na ľad by sa po hokejbalovom ihrisku zle behalo, no počas vypätých zápasov nie sú výnimkou ani ostré zákroky. Nejeden hráč by si zaslúžil po sezóne víkendový pobyt v kúpeľoch.

Foto: Facebook