Slovensko sa prvýkrát vo svojej histórii zapojí do celosvetových pretekov elektrotomobilov. Stane sa tak súčasťou pokusu o zápis do Guinessovej knihy rekordov v počte elektromobilov za sebou. Odhadovaných je asi 400 vozidiel. Autorom myšlienky je Louis Palmer, ktorý na solárnom aute prešiel okolo celého sveta. Slovenský tím zastrešuje občianske združenie NOW, ktoré podporuje obnoviteľné zdroje energie. Jeho predseda Adrián Krajňák sa zúčastní pretekov. Miesto spolujazdca ponúka do dražby na portáli ideasstarter.sk.

„Elektromobilita na Slovensku je uväznená v začarovanom kruhu. Infraštruktúra pre elektromobily sa výraznejšie nerozvíja práve preto, lebo nie je po nej dopyt. Dnes u nás jazdí iba 50 elektromobilov,“ píše na portáli ideasstarter.sk Adrián Krajňák.

Elektropreteky začínajú 31. mája v Štutgarte a končia 8. júna v Luzerne. Účastníci prejdú tak prejdú trasu 1700 km a zastavia sa v 45 mestách. Cestou si zabezpečujú dobíjanie svojho elektromobilu. Slovenská posádka však oficiálne vyštartuje už 26. mája z areálu Elektrární Piešťany. 

Podujatie Wave sa tento rok uskutoční už štvrtýkrát. Pretekov sa môže zúčastniť ktokoľvek, najviac účastníkov je však z Nemecka, Švajčiarska a Rakúska. Po minulé roky nechýbali ani tímy zo Slovinska či z Česka. Tento rok sa Slovensko zapojí prvýkrát. „Bude to veľké dobrodružstvo nie len pre posádku ale aj pre náš elektromobil, verím, že ľudia na Slovensku nám budú držať palce” píše Adrián Krajňák.