September, október a november patria z hľadiska dopravnej nehodovosti ku kritickým mesiacom. Sychravé počasie s dažďom a hmlami však nie je jediným rizikovým faktorom, ktorý prispieva k smutným štatistikám.Podľa polície je príčinou mnohých tragických nehôd nedostatočná viditeľnosť chodcov, a čoraz častejšie zohráva úlohu aj alkohol. Za posledné tri roky spomedzi štyroch najčastejších príčin dopravných nehôd tvoria najvyšší podiel práve opití chodci.

Reflexné prvky zachraňujú

Na ceste v každom ročnom období platí heslo „vidieť a byť videný“, na jeseň a v zime to však platí dvojnásobne. Chodci by mali mať za zníženej viditeľnosti na sebe reflexné prvky nielen mimo obce, ale aj v obci. Pri prechádzaní cez cestu treba pozorne sledovať premávku, prechádzať na miestach na to určených a vyhýbať sa rizikovým úsekom. Reflexné prvky treba použiť na strane k vozovke, nie ku krajnici, ideálnym miestom je rameno, oblasť pásu či kolien. Cyklisti by mali mať reflexné prvky na prilbe a bicykli, ďalšími vhodnými miestami sú tiež korčule, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky.

Vodiči, uberte plyn!

Opatrnosť by mala byť samozrejmá aj u vodičov. U tých sa k najčastejším príčinám nehôd radí rýchla jazda, nevenovanie sa vedeniu vozidla, napríklad z dôvodu telefonovania, nesprávny spôsob jazdy a porušenie ustanovení o chodcoch. Vodič by mal za každých okolností predvídať, zbystriť pozornosť všade tam, kde je predpoklad pohybu osôb. Aj preňho platí zásada „vidieť a byť videný“, čo značí, že pri zníženej viditeľnosti treba použiť stretávacie svetlá, resp. hmlové svetlá, pretože denné svietenie je nedostatočné. Nezabudnite svoje vozidlo dôkladne pripraviť na zimu, jazdite opatrnejšie, dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami a uberte plyn. Polícia aj prostredníctvom fotografií najhorších nehôd z tohtoročnej jesene upozorňuje, že riskovať sa nevypláca, a radšej prísť na miesto o hodinu neskôr, ako neprísť nikdy.

bez-nazvu

bez-nazvu2

bez-nazvu3

bez-nazvu4

bez-nazvu5

bez-nazvu6

Zdroj: Polícia | Foto: PZ SR, caraccidentguides.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mia
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.